Stanowisko TU Inter Polska w sprawie odpowiedzialności OC w czasie epidemii

Z względu na pojawiające się wątpliwości u Naszych Klientów, głównie lekarzy i PL, ale też i innych zawodów medycznych, co do działania ochrony ubezpieczeniowej Obowiązkowego OC PWDL w czasie epidemii / pandemii przesyłam poniżej stanowisko Centrali T.U. Inter Polska S.A. w przedmiotowej sprawie:

„Szanowni Państwo,

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29/04/2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialność za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych.

Jeżeli lekarz/pielęgniarka w trakcie udzielania świadczeń (np. leczenie zęba, badanie pacjenta) zarazi go wirusem to będzie odpowiedzialność z polisy OC. Kluczowe będzie przypisanie lekarzowi/pielęgniarce winy, czyli udowodnienie jej ze to właśnie on/ona w toku leczenia zaraził/a pacjenta. W dobie pandemii może być niezwykle trudno udowodnić konkretnej osobie, że to ona zaraziła pacjenta wirusem. Zachęcam do lektury niżej załączonego w linku artykułu.

W przypadku  podmiotu leczniczego będzie odpowiedzialność z polisy OC obowiązkowej,  gdy pacjent wykaże zaniechanie lub winę organizacyjną podmiotu. Co do zasady, jeśli będzie ustalona wina podmiotu leczniczego to będzie odpowiedzialność INTER z obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotu leczniczego.

Zwracamy uwagę, iż zgodnie cytowanym powyżej rozporządzeniem MF z zakresu ubezpieczenia nie są wyłączone szkody osobowe będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych związane z zakażeniem koronawirusem powstałe w czasie epidemii/pandemii.

W załączeniu przesyłam wyciąg z Rozporządzenia MF.

Lista wyłączeń jest zamknięta – ubezpieczenie obowiązkowe OC nie obejmuje:
1) szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie rzeczy (np. szkody w mieniu pacjenta),
2) szkód polegających na zapłacie kar umownych,
3) szkód powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru,
4) wyrządzonych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej.

Żadne dodatkowe zapisy nie są potrzebne na polisach.

Przesyłam artykuł Naczelnej Izby Lekarskiej.

Kornelia Chudzińska-Skrzypczyk
Specjalista ds. Sprzedaży Ubezpieczeń Majątkowych
Specjalista ds. Sprzedaży Ubezpieczeń na Życie
—————————————————————————-
Oddział w Poznaniu
Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska S.A.
ul. Strzelecka 49
Tel. kom. 503 787 610