- Okręgowa Izba Pielęgniarek
i Położnych w Poznaniu

BIP

Na prośbę Krajowej Izby Radców Prawnych przedstawiamy informację dotyczącą ogólnodostępnej, bezpłatnej i prostej w obsłudze wyszukiwarki szukajradcy.pl

Na prośbę Krajowej Izby Radców Prawnych przedstawiamy informację dotyczącą ogólnodostępnej, bezpłatnej i prostej w obsłudze wyszukiwarki szukajradcy.pl

Krajowa Izba Radców Prawnych jako jednostka organizacyjna samorządu radców prawnych, skupiająca wszystkich radców i aplikantów radcowskich w Polsce, stworzyła tzw. wyszukiwarkę szukajradcy.pl (adres strony internetowej: https://szukajradcy.pl/).

To narzędzie ułatwiające każdej osobie i organizacji znalezienie profesjonalnej pomocy prawnej, tj. radcy prawnego specjalizującego się w dziedzinie/gałęzi prawa bądź tematyce, którą dana osoba/organizacja jest zainteresowana, czy też działającego na terytorium zainteresowania danej osoby/organizacji. Innymi słowy, wyszukiwarka szukajradcy.pl jest narzędziem, które pozwala łączyć radców prawnych z obywatelami i podmiotami potrzebującymi pomocy prawnej. Co więcej, platforma ta jest autoryzowana przez Krajową Izbę Radców Prawnych, co oznacza, że informacje na niej mogą przedstawiać jedynie radcowie prawni – członkowie samorządu radcowskiego jako osoby uprawnione do świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej.

Zawód radcy prawnego jest zawodem zaufania publicznego, funkcjonującym w oparciu o ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1166). Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej – w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy, włączając w to występowanie przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Brak jest jakichkolwiek ograniczeń co do podmiotów, na których rzecz radca prawny może świadczyć pomoc prawną. Brak jest także jakichkolwiek ograniczeń co do form, w jakich radca prawny może świadczyć pomoc prawną (np. umowa o pracę, zlecenie). Co istotne, radcowie prawni są zobowiązani do przestrzegania zasad etyki zawodowej, w tym uchwalonego przez Krajowy Zjazd Radców Prawnych Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, które regulują podstawowe wartości zawodu, między innymi niezależność, tajemnicę zawodową, unikanie konfliktu interesów, kwestię ochrony godności zawodu w życiu zawodowym, publicznym i prywatnym oraz lojalności wobec klientów.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Instagram