Działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego NIPiP podjęte w dniu 23.04.2020 r.

Działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego NIPiP podjęte w dniu 23 kwietnia 2020 r.:

Uwaga! W związku z dużą aktywnością różnych organizacji i instytucji zamieszczających na swoich stronach wytyczne, procedury, standardy i inne związane z epidemią koronawirusa informujemy, że na stronie NIPiP oraz OIPiP zamieszczane są aktualne i wiarygodne informacje skonsultowane
i zatwierdzone przez MZ i GIS.

1. Wiceprezes Mariola Łodzińska wraz z przedstawicielami innych zawodów medycznych, wzięła udział w telekonferencji Senackiej Komisji Zdrowia dotyczącej obecnej sytuacji epidemicznej. Przedstawiciele zawodów medycznych wspólnie podkreślili, iż koniecznym jest uwzględnienie ekspertów z ramienia każdego samorządu zawodowego w pracach Sztabu Kryzysowego Ministerstwa Zdrowia.
  2. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych ponownie wystąpiła z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości utrzymania finansowania w formie opłat jednostkowych wizyt patronażowych oraz wizyt edukacji przedporodowej realizowanych przez położne podstawowej opieki zdrowotnej wobec ciężarnych i położnic za pomocą środków teleinformatycznych (pismo w załączeniu).
  3. W odpowiedzi na apel NIPiP o umożliwienie bezpłatnego parkowania Pielęgniarkom i położnym udzielającym świadczeń  medycznych w domach pacjentów Prezydent Katowic zdecydował o możliwości czasowego bezpłatnego korzystania z miejsc parkingowych w miejscach ogólnodostępnych. OIPiP w Katowicach otrzymała informacje o sposobie zgłoszenia pojazdów, które będzie można w ten sposób parkować.
  4. Przygotowany został monitoring aktów prawnych wg stanu na dzień 23 kwietnia br. (załącznik)

Zespół Zarządzania Kryzysowego NIPiP