Bezpłatny webinar Meningokoki – co powinna wiedzieć położna”, 21.09.2023 godz. 19.00-21.00

„Webinar Meningokoki – co powinna wiedzieć położna”

21.09.2023 r. godz. 19.00-21.00 w serwisie edukacjapacjenta.pl

Podczas webinaru prof. dr hab. n. med. Anna Skoczyńska, Kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, Kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN) omówi zakażenia meningokokowe niemowląt jako grupy najbardziej zagrożonej inwazyjną chorobą meningokokową (IChM) oraz przedstawi wyniki raportu KOROUN. Z raportu wynika, że najwięcej zakażeń IChM odnotowano wśród niemowląt, a najwyższą zapadalność odnotowano w grupie wiekowej 0-11 oraz 12-23 miesięcy.

Celem działania KOROUN jest monitorowanie pozaszpitalnych bakteryjnych zakażeń ośrodkowego układu nerwowego i innych inwazyjnych zakażeń bakteryjnych nabytych poza szpitalem, w szczególności tych wywoływanych m.in. przez neisseria meningitidis (dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, meningokoki).

Natomiast prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus, Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego przedstawi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa niemowląt, jakim jest inwazyjna choroba meningokokowa i zaprezentuje niezbędne zagadnienia związane z występowaniem tej choroby i jej zapobieganiu w pracy położnej.

Webinar jest realizowany w ramach programu edukacyjnego Akademia Położnej w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Położnych. Patronat honorowy nad programem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami programu są GSK i Nestle.

Bezpłatna rejestracja na webinar: