KOMUNIKAT W SPRAWIE WYSTAWIANIA PIT- 8C

KOMUNIKAT W SPRAWIE PIT- 8C

Od wielu lat Fiskus interpretował, że wartość szkoleń, refundacji należy zakwalifikować zgodnie z ustawą o PIT do przychodu z innych źródeł. Z tego powodu okręgowe izby zmuszone były wystawiać PIT-8C z tytułu refundacji kosztów szkoleń.

Przełom nastąpił w maju 2017r., gdy NSA wydał wyrok, w którym orzekł, że w przypadku szkoleń pielęgniarek i położnych organizowanych przez samorząd nie powstaje przychód, gdyż uczestnicy sami dla siebie je finansują i nie ma potrzeby wystawiania PIT-8C.

Sprawa zgłoszona przez indywidualnego pielęgniarza nie jest podstawą do stosowania jej wyroku przez inne izby. Stąd w miesiącu listopadzie wystąpiliśmy wspólnie  z dwudziestoma innymi okręgowymi izbami do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację przepisów ustawy o PIT. Z chwilą otrzymania interpretacji niezwłocznie zamieścimy ją na stronie internetowej okręgowej izby. Proszę śledzić zakładkę – Aktualności, która jest źródłem sprawdzonych informacji.

Teresa Kruczkowska

Przewodnicząca ORPiP w Poznaniu