Działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego NIPiP podjęte w dniu 26.03.2020r.

Działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego NIPiP

podjęte w dniu 26 marca 2020 r.:

1. Uwaga! W związku z dużą aktywnością różnych organizacji i instytucji zamieszczających na swoich stronach wytyczne, procedury, standardy i inne związane z epidemią koronawirusa informujemy, że na stronie NIPiP oraz OIPiP zamieszczane są tylko sprawdzone informacje.
  2. W związku ze zgłaszanym problemem uzyskania informacji o osobach przebywających na kwarantannie, którym udzielanie są świadczenia zdrowotne w domu pacjenta realizowane przez pielęgniarki i położne, z inicjatywy NIPiP udało się uzyskać dostęp poprzez system eWUŚ. NFZ informuje, że w systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawi się informacja o kwarantannie. Dzięki tej zmianie pielęgniarki, położne będą wiedzieć czy pacjent, któremu udzielane są świadczenia w ramach wizyty domowe nie podlega aktualnie kwarantannie.
  3. W związku ze zgłaszanym problemem braku możliwości wystawienia w systemie SZOI kontynuacji zleceń na wyroby medyczne przez pielęgniarki, położne, które nie mają obowiązku ukończenia kursu specjalistycznego ordynowanie leków i wypisywanie recept przekazano pismem sprawę do Prezesa NFZ Adama Niedzielskiego. Zlecenia w wersji papierowej mogą być wystawiane tyko do końca marca natomiast od kwietnia pielęgniarki i położne nie będą miały takiej możliwości. Czekamy na pilne regulacje, o których niezwłocznie poinformujemy.

(pismo w załączeniu)

1. Publikujemy rekomendowane przez GIS procedury i zalecenia do stosowania:
  1. Zespół zarządzania kryzysowego NIPiP podejmuje dalsze starania o pozyskanie dodatkowych środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej dla pielęgniarek i położnych.
  2. Na stronie NIPiP zamieszczono filmy z poradami psychologia, które możecie odsłuchać w każdej chwili .

Zespół Zarządzania Kryzysowego NIPiP