Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

 

Tre¶æ:

 

Wyci±g z ustawy z dnia 15.07.2012r. o Zawodach Pielêgniarki i Po³o¿nej:

 

 

Rozdzia³ 5

Szko³y pielêgniarskie i szko³y po³o¿nych

Art. 52. 1. Pielêgniarka uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukoñczeniu szko³y pielêgniarskiej.

2. Szko³± pielêgniarsk± jest uczelnia prowadz±ca kszta³cenie na kierunku pielêgniarstwo na poziomie:

1) studiów pierwszego stopnia;

2) studiów drugiego stopnia.

3. Kszta³cenie w szkole pielêgniarskiej, o której mowa w ust. 2 pkt 1:

1) trwa co najmniej 3 lata i obejmuje co najmniej 4600 godzin kszta³cenia zawodowego, w tym kszta³cenie kliniczne stanowi co najmniej 1/2, a kszta³cenie teoretyczne co najmniej 1/3 wymiaru kszta³cenia;

2) mo¿e trwaæ krócej ni¿ 3 lata - w przypadku pielêgniarek, które posiadaj± ¶wiadectwo dojrza³o¶ci i ukoñczy³y liceum medyczne lub szko³ê policealn± albo szko³ê pomaturaln±, kszta³c±c± w zawodzie pielêgniarki, je¿eli po ich ukoñczeniu pielêgniarka uzyska wiedzê, kwalifikacje i umiejêtno¶ci odpowiadaj±ce wiedzy, kwalifikacjom i umiejêtno¶ciom uzyskiwanym po ukoñczeniu studiów, o których mowa w ust. 2 pkt 1.

4. Standardy kszta³cenia dla kierunku pielêgniarstwo okre¶laj± przepisy wydane na podstawie art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wy¿szym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z pó¼n. zm.12)).

Art. 53. 1. Po³o¿na uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukoñczeniu szko³y po³o¿nych.

2. Szko³± po³o¿nych jest uczelnia prowadz±ca kszta³cenie na kierunku po³o¿nictwo na poziomie:

1) studiów pierwszego stopnia;

2) studiów drugiego stopnia.

3. Kszta³cenie w szkole po³o¿nych, o której mowa w ust. 2 pkt 1:

1) trwa co najmniej 3 lata i obejmuje co najmniej 4600 godzin kszta³cenia zawodowego, w tym kszta³cenie kliniczne stanowi co najmniej 1/2, a kszta³cenie teoretyczne co najmniej 1/3 wymiaru kszta³cenia;

2) trwa co najmniej 18 miesiêcy i obejmuje tê czê¶æ programu kszta³cenia po³o¿nych, która nie zosta³a zrealizowana w ramach równowa¿nego kszta³cenia w szkole pielêgniarskiej - w przypadku osoby posiadaj±cej jeden z dokumentów potwierdzaj±cych posiadanie kwalifikacji wymienionych w za³±czniku 5.2.2 do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 wrze¶nia 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z pó¼n. zm.);

3) mo¿e trwaæ krócej ni¿ 3 lata - w przypadku po³o¿nych, które posiadaj± ¶wiadectwo dojrza³o¶ci i ukoñczy³y szko³ê policealn± albo szko³ê pomaturaln±, kszta³c±c± w zawodzie po³o¿nej, je¿eli po ich ukoñczeniu po³o¿na uzyska wiedzê, kwalifikacje i umiejêtno¶ci odpowiadaj±ce wiedzy, kwalifikacjom i umiejêtno¶ciom uzyskiwanym po ukoñczeniu studiów, o których mowa w ust. 2 pkt 1.

4. Standardy kszta³cenia dla kierunku po³o¿nictwo okre¶laj± przepisy wydane na podstawie art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wy¿szym.

Art. 54. 1. W trakcie kszta³cenia teoretycznego student zdobywa wiedzê zawodow±, do¶wiadczenie i umiejêtno¶ci niezbêdne do planowania, organizowania i sprawowania opieki zdrowotnej oraz oceny dzia³añ z tym zwi±zanych.

2. W trakcie kszta³cenia klinicznego student uczy siê sprawowania kompleksowej opieki zdrowotnej jako cz³onek zespo³u, w bezpo¶rednim kontakcie z osobami zdrowymi i chorymi.

3. Kszta³cenie kliniczne odbywa siê w podmiotach leczniczych, pod kierunkiem wyk³adowców pielêgniarstwa lub po³o¿nictwa oraz przy pomocy innych specjalistów, w szczególno¶ci pielêgniarek i po³o¿nych. Kszta³cenie kliniczne jest praktyk± w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wy¿szym.

4. Studia, o których mowa w art. 52 ust. 3 pkt 1 i art. 53 ust. 3 pkt 1 i 2, nie mog± byæ prowadzone w formie niestacjonarnej.

5. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw szkolnictwa wy¿szego, po zasiêgniêciu opinii Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe wymagania dotycz±ce:

1) sposobu realizacji programu kszta³cenia,

2) kadry prowadz±cej kszta³cenie,

3) bazy dydaktycznej, w tym s³u¿±cej kszta³ceniu klinicznemu,

4) posiadania wewnêtrznego systemu oceny jako¶ci kszta³cenia

- maj±c na wzglêdzie zakres tre¶ci programowych poszczególnych kierunków studiów, a tak¿e zapewnienie w³a¶ciwej jako¶ci kszta³cenia.

Art. 55. 1. Studia, o których mowa w art. 52 ust. 3 pkt 2 i art. 53 ust. 3 pkt 3, s± prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Tre¶ci programowe studiów realizowanych w obu systemach s± takie same, przy czym czas trwania studiów prowadzonych w systemie niestacjonarnym nie mo¿e byæ krótszy ni¿ czas trwania studiów prowadzonych w systemie stacjonarnym.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, po zasiêgniêciu opinii Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, szczegó³owe warunki prowadzenia studiów, o których mowa w art. 52 ust. 3 pkt 2 i art. 53 ust. 3 pkt 3, w tym:

1) ¶wiadectwa i dyplomy uzyskane przez pielêgniarki i po³o¿ne uprawniaj±ce do podjêcia studiów,

2) minimalny okres kszta³cenia uzale¿niony od rodzaju ukoñczonej szko³y,

3) warunki i sposób ustalania programu nauczania, w tym wymiaru kszta³cenia teoretycznego i kszta³cenia klinicznego, w oparciu o porównanie standardów nauczania dla kierunków studiów pielêgniarstwo i po³o¿nictwo z programem kszta³cenia zrealizowanym w ukoñczonej szkole,

4) warunki i sposób zaliczania zajêæ praktycznych i praktyki zawodowej, w oparciu o do¶wiadczenie zawodowe,

5) sposób i tryb przeprowadzania teoretycznego i praktycznego egzaminu koñcz±cego studia

- bior±c pod uwagê konieczno¶æ zapewnienia realizacji wszystkich tre¶ci kszta³cenia zawartych w standardach kszta³cenia, a tak¿e zapewnienie w³a¶ciwej jako¶ci i dostêpno¶ci kszta³cenia.

Art. 56. 1. Pielêgniarka i po³o¿na bêd±ce obywatelami pañstwa cz³onkowskiego Unii Europejskiej maj± prawo u¿ywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oryginalnego tytu³u okre¶laj±cego wykszta³cenie, uzyskanego w innym ni¿ Rzeczpospolita Polska pañstwie cz³onkowskim Unii Europejskiej, lub jego skrótu.

2. Okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych mo¿e wymagaæ, aby tytu³ okre¶laj±cy wykszta³cenie, uzyskany przez pielêgniarkê lub po³o¿n±, by³ u¿ywany wraz ze wskazaniem nazwy i siedziby instytucji, która ten tytu³ przyzna³a.

3. Je¿eli tytu³ okre¶laj±cy wykszta³cenie, uzyskany przez pielêgniarkê lub po³o¿n± bêd±ce obywatelami pañstwa cz³onkowskiego Unii Europejskiej, jest to¿samy i mo¿e byæ mylony z tytu³em okre¶laj±cym wykszta³cenie u¿ywanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do którego pielêgniarka lub po³o¿na nie s± uprawnione, w szczególno¶ci gdy jego uzyskanie wymaga na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dodatkowego wykszta³cenia, którego pielêgniarka lub po³o¿na bêd±ce obywatelami pañstwa cz³onkowskiego Unii Europejskiej nie posiadaj±, okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych mo¿e okre¶liæ brzmienie tytu³u, którym pielêgniarka lub po³o¿na mog± siê pos³ugiwaæ na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 57. 1. Przy ministrze w³a¶ciwym do spraw zdrowia dzia³a Krajowa Rada Akredytacyjna Szkó³ Pielêgniarek i Po³o¿nych, zwana dalej "Krajow± Rad±".

2. W sk³ad Krajowej Rady wchodzi do 12 cz³onków, których powo³uje i odwo³uje minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia spo¶ród kandydatów zg³oszonych w po³owie przez szko³y wymienione w art. 52 i art. 53 oraz w po³owie przez samorz±d pielêgniarek i po³o¿nych, stowarzyszenia i organizacje zawodowe pielêgniarek i po³o¿nych. Cz³onkowie Krajowej Rady wybieraj± spo¶ród siebie przewodnicz±cego Krajowej Rady.

3. Kadencja Krajowej Rady trwa 4 lata. Cz³onkom Krajowej Rady przys³uguje wynagrodzenie z tytu³u udzia³u w jej pracach.

4. Krajowa Rada dzia³a na posiedzeniach, którym przewodniczy przewodnicz±cy Krajowej Rady albo inna upowa¿niona przez niego osoba.

5. W posiedzeniach Krajowej Rady uczestnicz±, z g³osem doradczym, przedstawiciel ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia i przedstawiciel ministra w³a¶ciwego do spraw szkolnictwa wy¿szego.

6. Prace Krajowej Rady s± finansowane z bud¿etu pañstwa, z czê¶ci, której dysponentem jest minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia.

Art. 58. 1. Do zadañ Krajowej Rady nale¿y:

1) ocena, czy uczelnia ubiegaj±ca siê o akredytacjê dla kierunków pielêgniarstwo lub po³o¿nictwo spe³nia standardy kszta³cenia okre¶lone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wy¿szym;

2) bie¿±ca ocena spe³niania przez szko³y standardów kszta³cenia, w szczególno¶ci przez wizytacjê szkó³ i analizê wyników nauczania;

3) wystêpowanie do ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia z wnioskami w sprawie wydania akredytacji lub jej cofniêcia w przypadku niespe³niania standardów kszta³cenia.

2. Przedmiotem wizytacji szkó³, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jest badanie przebiegu i warunków realizacji procesu dydaktycznego.

3. Wizytacja jest przeprowadzana na podstawie imiennego upowa¿nienia wydanego przez przewodnicz±cego Krajowej Rady.

4. Upowa¿nienie, o którym mowa w ust. 3, zawiera:

1) imiê i nazwisko osoby uprawnionej do przeprowadzenia wizytacji;

2) nazwê szko³y objêtej wizytacj±;

3) cel wizytacji;

4) termin przeprowadzenia wizytacji.

5. W trakcie trwania wizytacji szko³a jest obowi±zana udostêpniaæ wszelkie dokumenty i udzielaæ wyja¶nieñ w sprawach objêtych celem wizytacji.

Art. 59. 1. Warunkiem uzyskania akredytacji na prowadzenie studiów na kierunkach pielêgniarstwo lub po³o¿nictwo jest zapewnienie:

1) sposobu realizacji programu kszta³cenia;

2) kadry prowadz±cej kszta³cenie;

3) bazy dydaktycznej, w tym kszta³cenia klinicznego;

4) wewnêtrznego systemu oceny jako¶ci kszta³cenia.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia udziela akredytacji po przeprowadzeniu postêpowania akredytacyjnego przez Krajow± Radê.

3. Akredytacjê uzyskuje siê na okres od 3 do 5 lat.

4. Udzielenie, odmowa lub cofniêcie akredytacji nastêpuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia.

5. Odmowa albo cofniêcie akredytacji powoduje wstrzymanie rekrutacji do czasu ponownego uzyskania akredytacji.

6. Uzyskanie akredytacji potwierdza certyfikat wydawany przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia.

7. Przeprowadzenie postêpowania akredytacyjnego i wydanie certyfikatu podlegaj± op³atom ponoszonym przez ubiegaj±cego siê o uzyskanie akredytacji; op³aty stanowi± dochód bud¿etu pañstwa.

8. Op³atê za przeprowadzenie postêpowania akredytacyjnego wnosi siê wraz z wnioskiem o akredytacjê. W przypadku nieuzyskania akredytacji op³ata nie podlega zwrotowi.

Art. 60. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, po zasiêgniêciu opinii Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:

1) tryb i zakres dzia³ania Krajowej Rady,

2) tryb udzielania akredytacji, w tym sposób przeprowadzania oceny niezbêdnej do udzielenia i utrzymania akredytacji, oraz dane, jakie powinien zawieraæ wniosek o jej przeprowadzenie,

3) wysoko¶æ op³at za przeprowadzenie postêpowania akredytacyjnego oraz za wydanie certyfikatu,

4) tryb wy³aniania cz³onków Krajowej Rady, w tym dane, jakie powinno zawieraæ og³oszenie o naborze kandydatów, dane objête wnioskiem o zg³oszeniu kandydata, a tak¿e termin rozpatrzenia wniosku

- bior±c pod uwagê konieczno¶æ sprawnego przeprowadzenia postêpowania akredytacyjnego przez Krajow± Radê;

5) wysoko¶æ wynagrodzenia cz³onków Krajowej Rady, bior±c pod uwagê, ¿e jego miesiêczna wysoko¶æ nie mo¿e przekroczyæ przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiêbiorstw bez wyp³aty nagród z zysku za ubieg³y rok, og³aszanego, w drodze obwieszczenia, przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego w Dzienniku Urzêdowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Wyszukaj: