Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Wyci±g z ustawy z dnia 15.07.2011r. o Zawodach Pielêgniarki i Po³o¿nej:

 

Rozdzia³ 6

Kszta³cenie podyplomowe pielêgniarek i po³o¿nych

 

Art. 61. 1. Pielêgniarka i po³o¿na maj± obowi±zek sta³ego aktualizowania swojej wiedzy i umiejêtno¶ci zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w ró¿nych rodzajach kszta³cenia podyplomowego.

2. Za spe³nienie obowi±zku, o którym mowa w ust. 1, uwa¿a siê równie¿ kszta³cenie podyplomowe odbywane w ramach studiów podyplomowych w dziedzinie maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia.

3. Pielêgniarka i po³o¿na zatrudnione na podstawie umowy o pracê odbywaj± kszta³cenie podyplomowe na swój wniosek, na podstawie wydanego przez pracodawcê skierowania do organizatora kszta³cenia podyplomowego pielêgniarek i po³o¿nych, zwanego dalej "organizatorem kszta³cenia".

4. Pielêgniarka i po³o¿na mog± odbywaæ kszta³cenie podyplomowe równie¿ bez skierowania, o którym mowa w ust. 3, na podstawie umowy zawartej z organizatorem kszta³cenia.

5. Pielêgniarka i po³o¿na pe³ni±ce zawodow± s³u¿bê wojskow± odbywaj± kszta³cenie podyplomowe na swój wniosek, na podstawie wydanego przez Szefa Inspektoratu Wojskowej S³u¿by Zdrowia skierowania do organizatora kszta³cenia lub bez skierowania - na podstawie umowy zawartej z organizatorem kszta³cenia.

Art. 62. 1. Pielêgniarce lub po³o¿nej, które podejmuj± kszta³cenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcê, o którym mowa w art. 61 ust. 3 i 5, przys³uguj± zwolnienia z czê¶ci dnia pracy i urlop szkoleniowy w wymiarze okre¶lonym w art. 65, p³atne wed³ug zasad obowi±zuj±cych przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

2. Pracodawca mo¿e przyznaæ pielêgniarce lub po³o¿nej, o których mowa w ust. 1, dodatkowe ¶wiadczenia, w szczególno¶ci:

1) zwróciæ koszty przejazdu, zakwaterowania i wy¿ywienia na zasadach obowi±zuj±cych przy podró¿ach s³u¿bowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa siê w innej miejscowo¶ci ni¿ miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika;

2) pokryæ op³aty za naukê pobierane przez organizatora kszta³cenia;

3) udzieliæ dodatkowego urlopu szkoleniowego.

3. W przypadku powtarzania kszta³cenia podyplomowego z powodu niezadowalaj±cych wyników w nauce pracodawca mo¿e odmówiæ udzielania ¶wiadczeñ, o których mowa w ust. 1 i 2, przez okres powtarzania.

Art. 63. 1. Pielêgniarce lub po³o¿nej podejmuj±cym kszta³cenie podyplomowe bez skierowania wydanego przez pracodawcê, o którym mowa w art. 61 ust. 3 i 5, mo¿e byæ udzielony bezp³atny urlop i zwolnienie z czê¶ci dnia pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia miêdzy pracodawc± a pracownikiem.

2. Okres bezp³atnego urlopu, o którym mowa w ust. 1, wlicza siê do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy w zakresie wszelkich uprawnieñ wynikaj±cych z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z pó¼n. zm.13)).

Art. 64. 1. Pracodawca zawiera z pielêgniark± lub po³o¿n±, o których mowa w art. 62 ust. 1, umowê okre¶laj±c± wzajemne prawa i obowi±zki stron.

2. Pielêgniarka lub po³o¿na, które otrzyma³y od pracodawcy ¶wiadczenia, o których mowa w art. 62 ust. 2, i w trakcie kszta³cenia podyplomowego lub po jego ukoñczeniu w terminie okre¶lonym w umowie, nie d³u¿szym ni¿ 3 lata:

1) rozwi±¿± stosunek pracy za wypowiedzeniem,

2) z którymi pracodawca rozwi±¿e stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pielêgniarki lub po³o¿nej

- s± obowi±zane do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcê na kszta³cenie podyplomowe w wysoko¶ci proporcjonalnej do czasu pracy po ukoñczeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki, chyba ¿e pracodawca odst±pi od ¿±dania zwrotu kosztów w czê¶ci lub w ca³o¶ci.

3. Pielêgniarka lub po³o¿na, które otrzyma³y od pracodawcy ¶wiadczenia, o których mowa w art. 62 ust. 2, s± obowi±zane, na wniosek pracodawcy, do zwrotu kosztów tych ¶wiadczeñ w czê¶ci lub ca³o¶ci, je¿eli bez uzasadnionych przyczyn przerw± kszta³cenie podyplomowe lub go nie podejm±.

4. Pielêgniarka lub po³o¿na nie maj± obowi±zku zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2, mimo rozwi±zania stosunku pracy, je¿eli zosta³o ono spowodowane:

1) szkodliwym wp³ywem wykonywanej pracy na zdrowie, stwierdzonym orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, w przypadku gdy pracodawca nie przeniós³ pielêgniarki lub po³o¿nej do innej pracy, odpowiedniej ze wzglêdu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe, w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim;

2) brakiem mo¿liwo¶ci dalszego zatrudnienia ze wzglêdu na inwalidztwo lub utratê zdolno¶ci do wykonywania dotychczasowej pracy;

3) przeprowadzeniem siê do innej miejscowo¶ci w zwi±zku ze zmian± miejsca zatrudnienia ma³¿onka;

4) przeprowadzeniem siê do innej miejscowo¶ci ze wzglêdu na zawarcie zwi±zku ma³¿eñskiego z osob± zamieszka³± w tej miejscowo¶ci.

Art. 65. 1. Wymiar urlopu szkoleniowego dla pielêgniarki lub po³o¿nej podejmuj±cych kszta³cenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcê, o którym mowa w art. 61 ust. 3 i 5, na udzia³ w obowi±zkowych zajêciach w ci±gu ca³ego okresu trwania kszta³cenia podyplomowego wynosi do 28 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcê w zale¿no¶ci od czasu trwania kszta³cenia podyplomowego.

2. Wymiar urlopu szkoleniowego dla pielêgniarki lub po³o¿nej podejmuj±cych kszta³cenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcê, o którym mowa w art. 61 ust. 3 i 5, przystêpuj±cych do egzaminu pañstwowego, o którym mowa w art. 67 ust. 2, wynosi do 6 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcê w zale¿no¶ci od czasu trwania kszta³cenia podyplomowego i egzaminów.

Art. 66. 1. Ustala siê nastêpuj±ce rodzaje kszta³cenia podyplomowego:

1) szkolenie specjalizacyjne, zwane dalej "specjalizacj±";

2) kurs kwalifikacyjny;

3) kurs specjalistyczny;

4) kurs dokszta³caj±cy.

2. Kszta³cenie podyplomowe jest prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Art. 67. 1. Specjalizacja ma na celu uzyskanie przez pielêgniarkê lub po³o¿n± specjalistycznej wiedzy i umiejêtno¶ci w okre¶lonej dziedzinie pielêgniarstwa lub dziedzinie maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytu³u specjalisty w tej dziedzinie.

2. Pielêgniarka i po³o¿na po odbyciu specjalizacji i zdaniu egzaminu pañstwowego uzyskuj± tytu³ specjalisty w dziedzinie pielêgniarstwa lub dziedzinie maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia.

3. Pielêgniarka i po³o¿na posiadaj±ce co najmniej stopieñ naukowy doktora i odpowiedni dorobek naukowy i zawodowy w dziedzinie, w której zamierzaj± uzyskaæ tytu³ specjalisty, mog± byæ zwolnione przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia z obowi±zku odbywania specjalizacji w czê¶ci lub ca³o¶ci.

4. Do specjalizacji mog± przyst±piæ pielêgniarka lub po³o¿na, które:

1) posiadaj± prawo wykonywania zawodu;

2) pracowa³y w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat;

3) zosta³y dopuszczone do specjalizacji po przeprowadzeniu postêpowania kwalifikacyjnego.

5. Egzamin pañstwowy, o którym mowa w ust. 2, przeprowadza odrêbnie dla ka¿dej dziedziny pielêgniarstwa lub dziedziny maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia pañstwowa komisja egzaminacyjna powo³ana przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia na wniosek dyrektora Centrum Kszta³cenia Podyplomowego Pielêgniarek i Po³o¿nych, zwanego dalej "Centrum".

6. Cz³onkom pañstwowej komisji egzaminacyjnej przys³uguje wynagrodzenie za przeprowadzenie egzaminu pañstwowego. Wynagrodzenia cz³onków pañstwowej komisji egzaminacyjnej s± finansowane z bud¿etu pañstwa, z czê¶ci, której dysponentem jest minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia.

7. Pielêgniarka i po³o¿na przystêpuj±ce do egzaminu pañstwowego, o którym mowa w ust. 2, s± obowi±zane do wniesienia op³aty za ten egzamin. Op³ata stanowi dochód bud¿etu pañstwa.

Art. 68. 1. Obs³ugê organizacyjn± pañstwowej komisji egzaminacyjnej zapewnia Centrum.

2. Centrum jest pañstwow± jednostk± bud¿etow± podleg³± ministrowi w³a¶ciwemu do spraw zdrowia, finansowan± z bud¿etu pañstwa, z czê¶ci, której dysponentem jest minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia.

3. Centrum jest kierowane przez dyrektora powo³ywanego i odwo³ywanego przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia.

4. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia nadaje, w drodze zarz±dzenia, statut Centrum, okre¶laj±cy jego szczegó³ow± strukturê organizacyjn±, uwzglêdniaj±c konieczno¶æ sprawnego wykonywania zadañ wynikaj±cych z ustawy.

Art. 69. 1. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia uznaje tytu³ specjalisty uzyskany przez pielêgniarkê lub po³o¿n± w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej za równowa¿ny tytu³owi specjalisty w okre¶lonej dziedzinie pielêgniarstwa albo dziedzinie maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia w Rzeczypospolitej Polskiej, je¿eli zakres programu kszta³cenia odbytego w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej odpowiada zakresowi programu kszta³cenia wymaganemu do uzyskania tytu³u specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Je¿eli zakres programu kszta³cenia odbytego w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej nie odpowiada zakresowi programu kszta³cenia wymaganemu do uzyskania tytu³u specjalisty w danej dziedzinie pielêgniarstwa albo dziedzinie maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia w Rzeczypospolitej Polskiej, minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia mo¿e uznaæ tytu³ specjalisty uzyskany w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej za równowa¿ny tytu³owi specjalisty w danej dziedzinie pielêgniarstwa albo dziedzinie maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z zasadami okre¶lonymi w przepisach dotycz±cych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej.

Art. 70. 1. Specjalizacja jest dofinansowywana ze ¶rodków publicznych przeznaczonych na ten cel w bud¿ecie pañstwa, w ramach posiadanych ¶rodków i ustalonych limitów miejsc szkoleniowych dla pielêgniarek lub po³o¿nych, które mog± corocznie rozpocz±æ specjalizacjê dofinansowywan± z tych ¶rodków. Specjalizacja jest finansowana przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia.

2. Limity miejsc szkoleniowych, o których mowa w ust. 1, oraz kwotê dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego w danym roku okre¶la minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, po zasiêgniêciu opinii Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, i og³asza w formie obwieszczenia w dzienniku urzêdowym ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia, w terminie do dnia 15 grudnia na rok nastêpny, uwzglêdniaj±c zapotrzebowanie na specjalistów z poszczególnych dziedzin pielêgniarstwa i dziedzin maj±cych zastosowanie w ochronie zdrowia oraz zapotrzebowanie na osoby legitymuj±ce siê ukoñczon± specjalizacj±.

3. Wyboru organizatora kszta³cenia prowadz±cego specjalizacjê dofinansowywan± ze ¶rodków publicznych dokonuje minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, stosuj±c przepisy o zamówieniach publicznych.

4. Przepisy ust. 1-3 nie ograniczaj± mo¿liwo¶ci odbywania specjalizacji poza limitem miejsc szkoleniowych, o których mowa w ust. 1, dofinansowanych ze ¶rodków publicznych.

5. Pielêgniarka i po³o¿na w tym samym czasie mog± odbywaæ tylko jedn± specjalizacjê dofinansowywan± ze ¶rodków publicznych.

6. Pielêgniarka i po³o¿na, które odby³y specjalizacjê dofinansowywan± ze ¶rodków publicznych, mog± ubiegaæ siê o dopuszczenie do kolejnej specjalizacji dofinansowywanej ze ¶rodków publicznych po up³ywie 5 lat od dnia zakoñczenia poprzedniej specjalizacji. Pielêgniarka i po³o¿na sk³adaj± organizatorowi kszta³cenia o¶wiadczenie o odbytych przez siebie specjalizacjach dofinansowywanych ze ¶rodków publicznych.

7. Przepis ust. 6 stosuje siê do pielêgniarki i po³o¿nej, które przerwa³y i nie ukoñczy³y specjalizacji dofinansowywanej ze ¶rodków publicznych albo trzykrotnie nie zda³y egzaminu pañstwowego.

8. W przypadku gdy ¶rodki okre¶lone w ust. 3 stanowi± dla pracodawców, o których mowa w art. 61 ust. 3, bêd±cych przedsiêbiorcami, pomoc publiczn± w rozumieniu art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, bêdzie ona udzielana jako pomoc de minimis zgodnie z warunkami okre¶lonymi w rozporz±dzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5).

9. Pomoc, o której mowa w ust. 8, mo¿e byæ udzielana pracodawcy, o którym mowa w art. 61 ust. 3, bêd±cemu przedsiêbiorc±, je¿eli warto¶æ brutto tej pomocy ³±cznie z warto¶ci± innej pomocy de minimis, otrzymanej przez tego pracodawcê w okresie obejmuj±cym bie¿±cy rok kalendarzowy i poprzedzaj±ce go 2 lata kalendarzowe, nie przekracza kwoty stanowi±cej równowarto¶æ 200.000 euro brutto.

Art. 71. 1. Kurs kwalifikacyjny ma na celu uzyskanie przez pielêgniarkê lub po³o¿n± wiedzy i umiejêtno¶ci do udzielania okre¶lonych ¶wiadczeñ zdrowotnych wchodz±cych w zakres danej dziedziny pielêgniarstwa lub dziedziny maj±cej zastosowanie w ochronie zdrowia.

2. Do kszta³cenia w ramach kursu kwalifikacyjnego mog± przyst±piæ pielêgniarka lub po³o¿na, które:

1) posiadaj± prawo wykonywania zawodu;

2) posiadaj± co najmniej 6-miesiêczny sta¿ pracy w zawodzie;

3) zosta³y dopuszczone do kursu kwalifikacyjnego po przeprowadzeniu postêpowania kwalifikacyjnego.

3. Kurs kwalifikacyjny koñczy siê egzaminem teoretycznym, przeprowadzanym w formie pisemnej lub ustnej, albo egzaminem praktycznym.

4. Rodzaj egzaminu i formê egzaminu teoretycznego ustala organizator kszta³cenia, z uwzglêdnieniem dziedziny, w jakiej prowadzony jest kurs kwalifikacyjny.

Art. 72. 1. Kurs specjalistyczny ma na celu uzyskanie przez pielêgniarkê lub po³o¿n± wiedzy i umiejêtno¶ci do wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych przy udzielaniu ¶wiadczeñ pielêgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych lub rehabilitacyjnych.

2. Do kursu specjalistycznego mog± przyst±piæ pielêgniarka lub po³o¿na, które:

1) posiadaj± prawo wykonywania zawodu;

2) zosta³y dopuszczone do kursu specjalistycznego po przeprowadzeniu postêpowania kwalifikacyjnego.

3. Kurs specjalistyczny koñczy siê egzaminem. Przepisy art. 71 ust. 3 i 4 stosuje siê odpowiednio.

Art. 73. 1. Kurs dokszta³caj±cy ma na celu pog³êbienie i aktualizacjê wiedzy i umiejêtno¶ci zawodowych pielêgniarki lub po³o¿nej.

2. Do kursu dokszta³caj±cego mog± przyst±piæ pielêgniarka lub po³o¿na, które:

1) posiadaj± prawo wykonywania zawodu;

2) zosta³y zakwalifikowane do odbycia kursu dokszta³caj±cego przez organizatora kszta³cenia.

Art. 74. 1. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, po zasiêgniêciu opinii Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia:

1) szczegó³owe warunki i tryb organizacji kszta³cenia podyplomowego pielêgniarek i po³o¿nych, w tym:

a) warunki i tryb przeprowadzania postêpowania kwalifikacyjnego,

b) czas trwania kszta³cenia,

c) wzory dokumentacji przebiegu kszta³cenia,

d) tryb zwolnienia z obowi±zku odbywania specjalizacji w czê¶ci lub ca³o¶ci,

2) warunki i tryb przeprowadzania egzaminu pañstwowego, o którym mowa w art. 67 ust. 2, w tym:

a) terminy przeprowadzania egzaminu pañstwowego,

b) kwalifikacje i liczbê cz³onków pañstwowej komisji egzaminacyjnej oraz jej zadania,

c) wzór dyplomu potwierdzaj±cego uzyskanie tytu³u specjalisty oraz wzór za¶wiadczeñ potwierdzaj±cych ukoñczenie kursu specjalistycznego, kursu kwalifikacyjnego i kursu dokszta³caj±cego,

3) wysoko¶æ wynagrodzenia cz³onków pañstwowej komisji egzaminacyjnej, o którym mowa w art. 67 ust. 6,

4) wysoko¶æ op³aty za egzamin pañstwowy, o której mowa w art. 67 ust. 7,

5) warunki i tryb przeprowadzania egzaminu po kursie kwalifikacyjnym i kursie specjalistycznym, w tym kwalifikacje cz³onków komisji egzaminacyjnej

- kieruj±c siê obowi±zkiem zapewnienia w³a¶ciwej jako¶ci i dostêpno¶ci kszta³cenia podyplomowego, z zachowaniem jasnych i obiektywnych kryteriów oceny oraz bior±c pod uwagê koszty zwi±zane z przeprowadzaniem egzaminu pañstwowego oraz kieruj±c siê tym, ¿e wysoko¶æ wynagrodzenia cz³onków pañstwowej komisji egzaminacyjnej nie mo¿e przekraczaæ 1.500 z³.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia, po zasiêgniêciu opinii Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, okre¶li, w drodze rozporz±dzenia, dziedziny pielêgniarstwa oraz dziedziny maj±ce zastosowanie w ochronie zdrowia, w których mo¿e byæ prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, uwzglêdniaj±c konieczno¶æ zapewnienia prawid³owego przebiegu kszta³cenia podyplomowego oraz przydatno¶æ poszczególnych rodzajów kszta³cenia podyplomowego w zakresie zapewnienia realizacji opieki zdrowotnej.

Art. 75. 1. Organizatorami kszta³cenia mog± byæ:

1) uczelnie, szko³y prowadz±ce dzia³alno¶æ dydaktyczn± i badawcz± w dziedzinie nauk medycznych oraz podmioty lecznicze;

2) inne podmioty po uzyskaniu wpisu do w³a¶ciwego rejestru podmiotów prowadz±cych kszta³cenie podyplomowe, zwanego dalej "rejestrem", bêd±cego rejestrem dzia³alno¶ci regulowanej.

2. Kszta³cenie podyplomowe prowadzone przez przedsiêbiorcê jest dzia³alno¶ci± regulowan± w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z pó¼n. zm.14)).

3. Warunkami prowadzenia kszta³cenia podyplomowego s±:

1) posiadanie programu kszta³cenia, o którym mowa w art. 78 ust. 1 lub 2;

2) zapewnienie kadry dydaktycznej o kwalifikacjach odpowiednich dla danego rodzaju kszta³cenia, zgodnych ze wskazaniami okre¶lonymi w programie kszta³cenia;

3) zapewnienie bazy dydaktycznej odpowiedniej do realizacji programu kszta³cenia, w tym dla szkolenia praktycznego, zgodnej ze wskazaniami okre¶lonymi w programie kszta³cenia;

4) posiadanie wewnêtrznego systemu oceny jako¶ci kszta³cenia, uwzglêdniaj±cego narzêdzia oceny jako¶ci kszta³cenia oraz metody tej oceny.

Art. 76. 1. Podmiot inny ni¿ wymieniony w art. 75 ust. 1 pkt 1, zamierzaj±cy wykonywaæ dzia³alno¶æ w zakresie kszta³cenia podyplomowego, sk³ada wniosek o wpis do rejestru, zawieraj±cy nastêpuj±ce dane:

1) oznaczenie wnioskodawcy, adres jego miejsca zamieszkania lub siedziby oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP);

2) formê organizacyjno-prawn± wnioskodawcy;

3) numer wpisu do Krajowego Rejestru S±dowego albo ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej - w przypadku podmiotu podlegaj±cego obowi±zkowi w³a¶ciwego wpisu;

4) okre¶lenie rodzaju, dziedziny i systemu kszta³cenia;

5) miejsce prowadzenia kszta³cenia, w odniesieniu do zajêæ teoretycznych i praktycznych.

2. Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca sk³ada o¶wiadczenie nastêpuj±cej tre¶ci:

"O¶wiadczam, ¿e:

1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadz±cych kszta³cenie podyplomowe s± kompletne i zgodne z prawd±;

2) znane mi s± i spe³niam warunki wykonywania dzia³alno¶ci w zakresie kszta³cenia podyplomowego, okre¶lone w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039).".

3. O¶wiadczenie powinno równie¿ zawieraæ:

1) oznaczenie wnioskodawcy, adres jego miejsca zamieszkania lub siedziby;

2) oznaczenie miejsca i datê z³o¿enia o¶wiadczenia;

3) podpis osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pe³nionej funkcji.

4. Wpis do rejestru podlega op³acie.

5. Wysoko¶æ op³aty, o której mowa w ust. 4, wynosi 6% przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiêbiorstw bez wyp³aty nagród z zysku za ubieg³y rok, og³aszanego, w drodze obwieszczenia, przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego w Dzienniku Urzêdowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", obowi±zuj±cego w dniu z³o¿enia wniosku o wpis, zaokr±glonego w górê do pe³nego z³otego.

6. Op³ata, o której mowa w ust. 4, stanowi przychód okrêgowej izby pielêgniarek i po³o¿nych albo Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, która dokona³a wpisu do rejestru.

7. Organ prowadz±cy rejestr odmawia wpisu wnioskodawcy do rejestru, w przypadku gdy:

1) wydano prawomocne orzeczenie zakazuj±ce wnioskodawcy wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem;

2) organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, wykre¶lono z rejestru na podstawie ust. 8 pkt 1, 4 lub 5 w okresie 3 lat poprzedzaj±cych z³o¿enie wniosku.

8. Wpis organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, do rejestru podlega wykre¶leniu w przypadku:

1) z³o¿enia o¶wiadczenia, o którym mowa w ust. 2, niezgodnego ze stanem faktycznym;

2) wydania prawomocnego orzeczenia zakazuj±cego organizatorowi kszta³cenia wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem do rejestru;

3) likwidacji lub og³oszenia upad³o¶ci organizatora kszta³cenia;

4) ra¿±cego naruszenia warunków wymaganych do wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem, o których mowa w art. 75 ust. 3;

5) niezastosowania siê do zaleceñ pokontrolnych, o których mowa w art. 82 ust. 12 pkt 1 albo w art. 83 ust. 13 pkt 1;

6) z³o¿enia przez organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, wniosku o wykre¶lenie z rejestru.

9. W przypadkach, o których mowa w ust. 8 pkt 1, 4 i 5, wykre¶lenie z rejestru nastêpuje po uprzednim podjêciu przez organ prowadz±cy rejestr uchwa³y o zakazie wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem do rejestru.

10. Organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, którego wykre¶lono z rejestru na podstawie ust. 8 pkt 1, 4 lub 5, mo¿e uzyskaæ ponowny wpis do tego rejestru nie wcze¶niej ni¿ po up³ywie 3 lat od dnia podjêcia uchwa³y o wykre¶leniu.

Art. 77. 1. Organem prowadz±cym rejestr jest okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych w³a¶ciwa dla miejsca prowadzenia kszta³cenia, a w przypadku okrêgowych izb pielêgniarek i po³o¿nych oraz utworzonych przez nie spó³ek prawa handlowego, w których posiadaj± one udzia³y lub akcje, lub innych utworzonych przez nie podmiotów - Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych.

2. Rejestr jest prowadzony w systemie informatycznym.

3. Do rejestru wpisuje siê dane, o których mowa w art. 76 ust. 1, z wyj±tkiem adresu zamieszkania, je¿eli jest on inny ni¿ adres siedziby.

4. Organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, jest obowi±zany zg³aszaæ organowi prowadz±cemu rejestr zmiany danych, o których mowa w art. 76 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia powstania tych zmian.

5. Dane, o których mowa w ust. 3 i 4, organ prowadz±cy rejestr przekazuje do Centrum w terminie 14 dni od dnia dokonania wpisu do rejestru.

6. Organ prowadz±cy rejestr informuje Centrum o wykre¶leniu z rejestru organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, podaj±c datê wykre¶lenia, oraz przesy³a prawomocn± uchwa³ê w tej sprawie w terminie 14 dni od dnia dokonania wykre¶lenia.

7. Do uchwa³ okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych lub Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych w sprawie wpisu, odmowy wpisu i wykre¶lenia wpisu z rejestru stosuje siê odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postêpowania administracyjnego dotycz±ce decyzji administracyjnych.

8. Od uchwa³, o których mowa w ust. 7, przys³uguje odwo³anie do ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia. Odwo³anie wnosi siê za po¶rednictwem odpowiednio okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych lub Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych w terminie 30 dni od dnia dorêczenia uchwa³y.

Art. 78. 1. Kszta³cenie podyplomowe, z wyj±tkiem kursów dokszta³caj±cych, jest prowadzone na podstawie programów kszta³cenia sporz±dzanych dla danego rodzaju i danej dziedziny lub zakresu przez zespo³y programowe powo³ane przez dyrektora Centrum w celu ich opracowania. Programy kszta³cenia, z wyj±tkiem programów kursów dokszta³caj±cych, s± opracowywane w porozumieniu z Naczeln± Rad± Pielêgniarek i Po³o¿nych. Programy te zatwierdza minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia.

2. Program kszta³cenia kursu dokszta³caj±cego opracowuje organizator kszta³cenia zgodnie ze struktur± okre¶lon± w ust. 4.

3. Program kszta³cenia powinien zawieraæ tre¶ci programowe zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej.

4. Program kszta³cenia zawiera w szczególno¶ci:

1) za³o¿enia organizacyjno-programowe okre¶laj±ce rodzaj, cel i system kszta³cenia, czas jego trwania, sposób organizacji, sposób sprawdzania efektów kszta³cenia, wykaz umiejêtno¶ci zawodowych stanowi±cych przedmiot kszta³cenia;

2) plan nauczania okre¶laj±cy modu³y kszta³cenia teoretycznego i wymiar godzinowy zajêæ teoretycznych oraz placówki szkolenia praktycznego i wymiar godzinowy szkolenia praktycznego;

3) programy poszczególnych modu³ów kszta³cenia zawieraj±ce:

a) wykaz umiejêtno¶ci, które powinny zostaæ nabyte w wyniku kszta³cenia,

b) tre¶ci nauczania,

c) kwalifikacje kadry dydaktycznej,

d) wskazówki metodyczne.

5. Programy kszta³cenia s± zamieszczane na stronach internetowych Centrum.

Art. 79. 1. W przypadku aktualizacji programu kszta³cenia Centrum udostêpnia na stronach internetowych zaktualizowany program kszta³cenia oraz informuje o tym wpisanych do ewidencji organizatorów kszta³cenia prowadz±cych kszta³cenie na podstawie dotychczasowego programu.

2. Prowadzenie kszta³cenia podyplomowego w sposób nieuwzglêdniaj±cy dokonanej aktualizacji programu stanowi ra¿±ce naruszenie warunków wymaganych do wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem do rejestru organizatorów kszta³cenia.

3. Kszta³cenie podyplomowe rozpoczête i niezakoñczone przed aktualizacj± programu kszta³cenia mo¿e byæ prowadzone na podstawie poprzedniego programu jedynie do dnia zakoñczenia danej edycji kszta³cenia.

4. Centrum oraz organ prowadz±cy rejestr organizatorów kszta³cenia niezw³ocznie przekazuj± ministrowi w³a¶ciwemu do spraw zdrowia informacje o podejrzeniu prowadzenia kszta³cenia podyplomowego z naruszeniem ust. 2 i 3.

Art. 80. 1. Organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, informuje organ prowadz±cy rejestr o planowanych terminach rozpoczêcia i zakoñczenia kszta³cenia podyplomowego 2 razy w ci±gu roku - do dnia 30 czerwca i do dnia 31 grudnia, na kolejnych 6 miesiêcy.

2. Organizator kszta³cenia:

1) informuje Centrum o planowanych terminach rozpoczêcia i zakoñczenia kszta³cenia podyplomowego 2 razy w ci±gu roku - do dnia 30 czerwca i do dnia 31 grudnia, na kolejnych 6 miesiêcy;

2) przekazuje do Centrum harmonogram kszta³cenia podyplomowego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1-3, na co najmniej 7 dni przed rozpoczêciem tego kszta³cenia.

3. Organizator kszta³cenia corocznie do dnia 10 stycznia przedk³ada Centrum sprawozdania z prowadzonej dzia³alno¶ci w zakresie kszta³cenia podyplomowego w roku poprzednim.

4. Centrum prowadzi ewidencjê organizatorów kszta³cenia prowadz±cych kszta³cenie podyplomowe na podstawie danego programu kszta³cenia. Ewidencja jest jawna.

5. Do ewidencji wpisuje siê dane, o których mowa w art. 76 ust. 1, z wyj±tkiem adresu zamieszkania, je¿eli jest on inny ni¿ adres siedziby.

6. Organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1, przekazuje dane, o których mowa w art. 76 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia rozpoczêcia dzia³alno¶ci w zakresie kszta³cenia podyplomowego; zmiany tych danych zg³asza w terminie 14 dni od dnia ich powstania.

Art. 81. Organizator kszta³cenia jest obowi±zany:

1) przechowywaæ dokumentacjê przebiegu kszta³cenia podyplomowego, w tym protoko³y przebiegu egzaminów lub innych form zakoñczenia kszta³cenia, przez okres 10 lat od dnia zakoñczenia kszta³cenia;

2) prowadziæ rejestr wydanych za¶wiadczeñ o odbyciu okre¶lonego rodzaju kszta³cenia podyplomowego.

Art. 82. 1. Organ prowadz±cy rejestr jest uprawniony do kontroli organizatorów kszta³cenia wpisanych do rejestru.

2. Kontroli podlega:

1) zapewnienie bazy dydaktycznej odpowiedniej do realizacji programu kszta³cenia, w tym dla szkolenia praktycznego;

2) zgodno¶æ danych objêtych wpisem do rejestru.

3. Kontrola, o której mowa w ust. 1, jest wykonywana przez przedstawicieli okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych w³a¶ciwej ze wzglêdu na wpis do rejestru, a w przypadku okrêgowych izb pielêgniarek i po³o¿nych oraz utworzonych przez nie spó³ek prawa handlowego, w których posiadaj± one udzia³y lub akcje, lub innych utworzonych przez nie podmiotów - przez przedstawicieli Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych.

4. Osoby, o których mowa w ust. 3, wykonuj±c czynno¶ci kontrolne za okazaniem imiennego upowa¿nienia, maj± prawo:

1) wstêpu do pomieszczeñ dydaktycznych;

2) wgl±du do prowadzonej przez organizatora kszta³cenia dokumentacji przebiegu kszta³cenia;

3) ¿±dania od organizatora kszta³cenia ustnych i pisemnych wyja¶nieñ;

4) badania opinii uczestników kszta³cenia i kadry dydaktycznej.

5. Z przeprowadzonych czynno¶ci kontrolnych sporz±dza siê protokó³ zawieraj±cy:

1) nazwê i adres siedziby organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2;

2) miejsce realizacji programu kszta³cenia;

3) datê rozpoczêcia i zakoñczenia czynno¶ci kontrolnych;

4) imiona i nazwiska osób wykonuj±cych te czynno¶ci;

5) opis stanu faktycznego;

6) datê i miejsce sporz±dzenia protoko³u;

7) informacjê o braku zastrze¿eñ albo informacjê o odmowie podpisania protoko³u przez organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, oraz o przyczynie tej odmowy.

6. Protokó³ podpisuj± osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne oraz organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2.

7. Je¿eli po sporz±dzeniu protoko³u, a przed jego podpisaniem, organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, zg³osi umotywowane zastrze¿enia co do faktów stwierdzonych w trakcie kontroli i opisanych w protokole, osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne s± obowi±zane zbadaæ dodatkowo te fakty i uzupe³niæ protokó³.

8. Odmowa podpisania protoko³u przez organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, nie stanowi przeszkody do podpisania protoko³u przez osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne.

9. Jeden egzemplarz protoko³u przekazuje siê organizatorowi kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2.

10. Osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne s± obowi±zane do zachowania w tajemnicy informacji na temat organizacji i prowadzenia kszta³cenia podyplomowego oraz wyników prowadzonego postêpowania.

11. Organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, ma prawo, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protoko³u, wniesienia zastrze¿eñ co do sposobu przeprowadzenia czynno¶ci kontrolnych oraz ustaleñ zawartych w protokole.

12. Na podstawie ustaleñ zawartych w protokole organ prowadz±cy rejestr:

1) przekazuje organizatorowi kszta³cenia wyst±pienie pokontrolne, które wskazuje stwierdzone nieprawid³owo¶ci oraz zawiera zalecenia pokontrolne maj±ce na celu ich usuniêcie, okre¶laj±c termin wykonania zaleceñ pokontrolnych;

2) wykre¶la organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, z rejestru - w przypadku stwierdzenia okoliczno¶ci, o których mowa w art. 76 ust. 8 pkt 1, 4 lub 5.

13. Organ prowadz±cy rejestr informuje niezw³ocznie ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia o wykre¶leniu z rejestru organizatora kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2.

Art. 83. 1. Nadzór nad realizacj± kszta³cenia podyplomowego sprawuje minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia.

2. Nadzorowi podlega w szczególno¶ci:

1) zgodno¶æ realizacji zajêæ z programem kszta³cenia;

2) prawid³owo¶æ prowadzonej dokumentacji przebiegu kszta³cenia;

3) zapewnienie odpowiedniej jako¶ci kszta³cenia;

4) rozliczanie dofinansowania miejsc szkoleniowych dla specjalizacji.

3. Nadzór, o którym mowa w ust. 2 pkt 1-3, jest wykonywany przez pracowników Centrum oraz osoby upowa¿nione przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia do wykonywania czynno¶ci kontrolnych, w szczególno¶ci przez krajowych i wojewódzkich konsultantów w dziedzinach pielêgniarstwa i pielêgniarstwa ginekologiczno-po³o¿niczego, lub przez przedstawicieli okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych w³a¶ciwej dla miejsca prowadzenia kszta³cenia teoretycznego oraz przedstawicieli Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych.

4. Nadzór, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, jest wykonywany przez osoby upowa¿nione przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia do wykonywania czynno¶ci kontrolnych.

5. Osoby, o których mowa w ust. 3 i 4, wykonuj±c czynno¶ci kontrolne za okazaniem imiennego upowa¿nienia, maj± prawo:

1) wstêpu do pomieszczeñ dydaktycznych;

2) udzia³u w zajêciach w charakterze obserwatora;

3) wgl±du do prowadzonej przez organizatora kszta³cenia dokumentacji przebiegu kszta³cenia;

4) ¿±dania od organizatora kszta³cenia ustnych i pisemnych wyja¶nieñ;

5) badania opinii uczestników kszta³cenia i kadry dydaktycznej;

6) udzia³u w egzaminie koñcowym w charakterze obserwatora, z wyj±tkiem egzaminu pañstwowego, o którym mowa w art. 67 ust. 2;

7) wgl±du do dokumentacji ksiêgowej specjalizacji oraz ¿±dania dokumentów dotycz±cych rozliczenia wydatków poniesionych na prowadzenie specjalizacji ze ¶rodków publicznych.

6. Z przeprowadzonych czynno¶ci kontrolnych sporz±dza siê protokó³ zawieraj±cy:

1) nazwê i adres siedziby organizatora kszta³cenia;

2) miejsce realizacji programu kszta³cenia;

3) datê rozpoczêcia i zakoñczenia czynno¶ci kontrolnych;

4) imiona i nazwiska osób wykonuj±cych te czynno¶ci;

5) opis stanu faktycznego;

6) datê i miejsce sporz±dzenia protoko³u;

7) informacjê o braku zastrze¿eñ albo informacjê o odmowie podpisania protoko³u przez organizatora kszta³cenia oraz o przyczynie tej odmowy.

7. Protokó³ podpisuj± osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne oraz organizator kszta³cenia.

8. Je¿eli po sporz±dzeniu protoko³u, a przed jego podpisaniem, organizator kszta³cenia zg³osi umotywowane zastrze¿enia co do faktów stwierdzonych w trakcie kontroli i opisanych w protokole, osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne s± obowi±zane zbadaæ dodatkowo te fakty i uzupe³niæ protokó³.

9. Odmowa podpisania protoko³u przez organizatora kszta³cenia nie stanowi przeszkody do podpisania protoko³u przez osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne.

10. Jeden egzemplarz protoko³u przekazuje siê organizatorowi kszta³cenia.

11. Osoby wykonuj±ce czynno¶ci kontrolne s± obowi±zane do zachowania w tajemnicy informacji na temat organizacji i prowadzenia kszta³cenia podyplomowego oraz wyników prowadzonego postêpowania.

12. Organizator kszta³cenia ma prawo, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protoko³u, wniesienia zastrze¿eñ co do sposobu przeprowadzenia czynno¶ci kontrolnych oraz ustaleñ zawartych w protokole.

13. Na podstawie ustaleñ zawartych w protokole minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia:

1) przekazuje organizatorowi kszta³cenia wyst±pienie pokontrolne, które wskazuje stwierdzone nieprawid³owo¶ci oraz zawiera zalecenia pokontrolne maj±ce na celu ich usuniêcie, okre¶laj±c termin wykonania zaleceñ pokontrolnych;

2) wystêpuje do organu prowadz±cego rejestr z wnioskiem o wykre¶lenie tego organizatora kszta³cenia z rejestru, je¿eli stwierdzi³, ¿e organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2, ra¿±co narusza warunki wykonywania dzia³alno¶ci objêtej wpisem, albo

3) zakazuje, w drodze decyzji, prowadzenia kszta³cenia podyplomowego przez okres 3 lat, je¿eli stwierdzi³, ¿e organizator kszta³cenia, o którym mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1, ra¿±co narusza warunki prowadzenia kszta³cenia podyplomowego.

14. W przypadku stwierdzenia niewykonania zaleceñ pokontrolnych, o których mowa w ust. 13 pkt 1, minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia wystêpuje do organu prowadz±cego rejestr z wnioskiem, o którym mowa w ust. 13 pkt 2.

 

Wyszukaj: