Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Szanowna Pani
Teresa Kruczkowska Przewodnicz±ca Okrêgowej Rady
Pielêgniarek i Po³o¿nych
w Poznaniu

Szanowna Pani Przewodnicz±ca,

W odpowiedzi na pro¶bê Pani Przewodnicz±cej z dnia 26 pa¼dziernika 2012 roku w sprawie podawania przez pielêgniarki autoszczepionek przedstawiam opiniê w przedmiotowej sprawie.

Autoszczepionka nie posiada statusu produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu na terenie Polski zgodnie z Ustaw± z 2001 roku Prawo Farmaceutyczne (Dz.U.01.126,1381), st±d nie jest sprzedawana w aptekach. Autoszczepionka wytwarzana jest indywidualnie dla pojedynczego pacjenta najczê¶ciej przez laboratorium mikrobiologiczne nie bêd±ce wytwórc± produktów leczniczych w rozumieniu w/w ustawy, który nie posiada zezwolenia na produkcjê i wprowadzanie do obrotu produktów leczniczych. Wynika z tego, ¿e autoszczepionka nie jest dopuszczona do obrotu, nie podlega seryjnej kontroli jako¶ci mimo, i¿ nosi cechy produktu immunologicznego w rozumieniu przywo³anej ustawy, która wymaga takiej kontroli. Ponadto autoszczepionka nie ma do³±czonej instrukcji postêpowania w przypadku wyst±pienia dzia³añ niepo¿±danych.
Leczenie autoszczepionkami jest do¶æ kontrowersyjne, ze wzglêdu na brak jednoznacznych dowodów na efektywno¶æ i bezpieczeñstwo ich stosowania. Podanie w Polsce autoszczepionki jest ¶wiadczeniem opieki zdrowotnej wykonywanym na zlecenie lekarza, niefinansowanym ze ¶rodków publicznych i brak jest jednoznacznych uregulowañ prawnych dotycz±cych tej formy leczenia. Autoszczepionka nie jest szczepionk±, pomimo zbli¿onej nazwy oraz jej mechanizmu dzia³ania. Szczepionki wykorzystuje siê przede wszystkim w celu zapobiegania chorobom, a tak¿e w celach leczniczych. W przypadku wykonywania przez pielêgniarkê szczepieñ ochronnych oraz badañ tuberkulinowych istnieje obowi±zek ukoñczenia kursu specjalistycznego w tym zakresie (§ 7 Rozporz±dzenia MZ z dnia 19 grudnia 2002 roku w sprawie wykazu obowi±zkowych szczepieñ ochronnych oraz zasad przeprowadzania i dokumentacji szczepieñ- Dz.U z dnia 30 grudnia 2002 roku). Uznaj±c, ¿e autoszczepionka nie jest ani szczepieniem ochronnym, ani badaniem tuberkulinowym nale¿y przyj±æ, ¿e do jej podania pielêgniarka nie ma obowi±zku ukoñczenia kursu specjalistycznego.
Bior±c pod uwagê, ¿e autoszczepionka nie jest produktem leczniczym, mo¿e byæ u¿yta w lecznictwie jedynie w ramach eksperymentu medycznego, leczniczego. Prawne ramy realizacji eksperymentu medycznego leczniczego reguluje ustawa Prawo Farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 1996 roku (Dz. U.11.277.1634) i ustawa o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej z 2011 roku (Dz.U.11.174.1039). Je¶li szczepionka wytwarzana jest na zlecenie lekarza w ramach eksperymentu leczniczego, wszyscy jego uczestnicy musz± wyraziæ zgodê na udzia³ w tym eksperymencie, po zapoznaniu siê z celami i skutkami, oraz po wyra¿eniu zgody na jego przeprowadzenie przez niezale¿n± komisjê bioetyczn±. Pielêgniarka lub inna osoba bior±ca udzia³ w eksperymencie ma prawo do odmowy uczestniczenia w przypadku uzasadnionych w±tpliwo¶ci. W odniesieniu do pielêgniarki reguluj± to zapisy ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej tj.
Art. 11.1. Pielêgniarka i po³o¿na wykonuje zawód z nale¿yt± staranno¶ci±, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dba³o¶ci± o jego bezpieczeñstwo, wykorzystuj±c wskazania aktualnej wiedzy medycznej.
Art. 12.2. Pielêgniarka i po³o¿na mog± odmówiæ wykonania zlecenia lekarskiego oraz wykonania innego ¶wiadczenia zdrowotnego niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, podaj±c niezw³ocznie przyczynê odmowy na pi¶mie prze³o¿onemu lub osobie zlecaj±cej, chyba ¿e zachodz± okoliczno¶ci, o których mowa w ust.1.
Art. 14.1. Pielêgniarka i po³o¿na maj± prawo do uzyskania pe³nej informacji o celowo¶ci, planowanym przebiegu i daj±cych siê przewidzieæ skutkach eksperymentu medycznego, w którym maj± uczestniczyæ.

2. W przypadku uzasadnionych w±tpliwo¶ci pielêgniarka i po³o¿na mog± odmówiæ uczestniczenia w eksperymencie, podaj±c prze³o¿onemu przyczynê odmowy na pi¶mie.

Reasumuj±c:
Pielêgniarka posiadaj±ca prawo wykonywania zawodu na zlecenie lekarza mo¿e podaæ autoszczepionkê.
Uznaj±c jednak, ¿e w wielu krajach Unii Europejskiej wytwarzanie autoszczepionek jest zabronione, nie jest to produkt leczniczy, brak dowodów na efektywno¶æ i bezpieczeñstwo jej stosowania i mo¿e byæ u¿yta w lecznictwie jedynie w ramach eksperymentu medycznego leczniczego wymagaj±cego zgody komisji bioetycznej i wszystkich jego uczestników pielêgniarka mo¿e odmówiæ jej podania.

Dr hab. Maria Kózka
Konsultant Krajowy w dz. pielêgniarstwa

Wyszukaj: