Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Za³acznik do uchwa³y nr 9 IV Krajowego Zjazdu
Pierlêgniarek i Po³o¿nych
z dnia 9 grudnia 2003 r.

KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ PIELÊGNIARKI l PO£O¯NEJ
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


PRZYRZECZENIE

"Z g³êbokim szacunkiem i czci± przyjmujê nadany mi tytu³ pielêgniarki /po³o¿nej i uroczy¶cie przyrzekam:
  1. Sprawowaæ profesjonaln± opiekê nad ¿yciem i zdrowiem ludzkim.
  2. Wed³ug najlepszej mej wiedzy przeciwdzia³aæ cierpieniu, zapobiegaæ chorobom, wspó³uczestniczyæ w procesie terapeutycznym.
  3. Nie¶æ pomoc ka¿demu cz³owiekowi bez wzglêdu na rasê, wyznanie religijne, narodowo¶æ, pogl±dy polityczne, stan maj±tkowy i inne ró¿nice.
  4. Okazywaæ pacjentom nale¿ny szacunek, nie nadu¿ywaæ ich zaufania oraz przestrzegaæ tajemnicy zawodowej.
  5. Strzec godno¶ci zawodu pielêgniarki/po³o¿nej, a do wspó³pracowników odnosiæ siê z szacunkiem i ¿yczliwo¶ci±, nie podwa¿aæ ich zaufania, postêpowaæ bezstronnie maj±c na wzglêdzie przede wszystkim dobro pacjenta.
  6. Wdra¿aæ do praktyki nowe zdobycze nauk medycznych, spo³ecznych i humanistycznych oraz systematycznie doskonaliæ swoje umiejêtno¶ci i wiedzê dla dobra zawodu.
  7. Rzetelnie wype³niaæ obowi±zki wynikaj±ce z pracy w tym zawodzie.

    CZÊ¦Æ OGÓLNA
    1. Zasady etyki zawodowej wynikaj± z uniwersalnych zasad etycznych i zobowi±zuj± pielêgniarki i po³o¿ne do przestrzegania praw pacjenta i dbania o godno¶æ zawodu.
    2. Dzia³alno¶æ zawodowa pielêgniarki i po³o¿nej to ¶wiadome i dobrowolne podejmowanie profesjonalnych dzia³añ na rzecz pacjentów niezale¿nie od ich sytuacji zdrowotnej i spo³ecznej.
    3. Pielêgniarka/po³o¿na swoj± postaw± osobist±, zawodow± i spo³eczn± powinna dbaæ o presti¿ zawodu i podnosiæ jego znaczenie w spo³eczeñstwie.
    4. Czynno¶ci zawodowe pielêgniarki/po³o¿nej nie mog± s³u¿yæ aktom bezprawnym ani te¿ powodowaæ szkód dla zdrowia ludzkiego.
    5. Pielêgniarka/po³o¿na posiadaj±ca pe³ne uprawnienia zawodowe ponosi osobist± odpowiedzialno¶æ za swoje dzia³ania.
    6. Pielêgniarka/po³o¿na dzia³a zawsze w interesie swych pacjentów szczególnie tam, gdzie ich ¿ycie i zdrowie mog± byæ zagro¿one.
    7. Wszelkie szczegó³owe ustalenia dotycz±ce uzupe³niaj±cej dzia³alno¶ci zawodowej pielêgniarki/po³o¿nej w zakresie dzia³alno¶ci naukowo-badawczej, edukacyjnej i administracyjno-organizacyjnej powinny uwzglêdniaæ powy¿sze zasady ogólne.

    CZÊ¦Æ SZCZEGÓ£OWA
    1. Pielêgniarka/po³o¿na a pacjent
      1. Pielêgniarka / po³o¿na pe³ni±c rolê zawodow± zobowi±zana jest do:
        1. udzielania wszystkim pacjentom troskliwej opieki zgodnej z obowi±zuj±cymi standardami,
        2. udzielania pierwszej pomocy w nag³ych przypadkach oraz w sytuacji zagro¿enia ¿ycia,
        3. udzielania pacjentowi rzetelnej i zrozumia³ej informacji dotycz±cej procesu pielêgnowania.
      2. We wspó³pracy z pacjentem pielêgniarka / po³o¿na powinna okazywaæ ¿yczliwo¶æ, wyrozumia³o¶æ, cierpliwo¶æ stwarzaj±c atmosferê wzajemnego zaufania i zrozumienia.
      3. Pielêgniarka / po³o¿na obowi±zana jest przestrzegaæ nastêpuj±cych zasad wynikaj±cych z praw pacjenta:
        1. respektowaæ prawo pacjenta do intymno¶ci i godno¶ci osobistej podczas udzielania ¶wiadczeñ medycznych,
        2. realizowaæ ¶wiadczenia pielêgniarskie za zgod± pacjenta, o ile jest on zdolny j± sformu³owaæ
        3. poinformowaæ pacjenta, w przypadkach odmowy wyra¿enia przez niego zgody, o mo¿liwych skutkach jego decyzji oraz podj±æ próbê przekonania pacjenta, aby zmieni³ swoje zdanie.
      4. Pielêgniarkê/po³o¿n± obowi±zuje zachowanie w tajemnicy wszystkich wiadomo¶ci o pacjencie i jego ¶rodowisku (rodzinnym, spo³ecznym) uzyskanych w zwi±zku z pe³nieniem roli zawodowej.
      5. Pielêgniarka/po³o¿na umo¿liwia pacjentowi kontakt z rodzin±, w miarê potrzeby pomaga rodzinie w sprawowaniu nad nim opieki oraz edukuje cz³onków rodziny w zakresie dalszego postêpowania pielêgnacyjnego.
      6. Na pro¶bê pacjenta lub jego rodziny pielêgniarka/po³o¿na umo¿liwia kontakt z duchownym, stwarzaj±c w miarê mo¿liwo¶ci odpowiednie ku temu warunki.
      7. Pielêgniarka/po³o¿na powinna do³o¿yæ wszelkich starañ, aby zapewniæ pacjentowi humanitarn± opiekê terminaln±, godne warunki umierania wraz z poszanowaniem uznawanych przez niego warto¶ci.
      8. Po³o¿na powinna przyczyniæ siê do stworzenia godnych warunków i rodzinnej atmosfery w czasie porodu.
      9. Pielêgniarka/po³o¿na, nie mo¿e ¿±daæ od pacjentów dodatkowego wynagrodzenia ani te¿ uzale¿niaæ swych us³ug od uzyskania korzy¶ci materialnych.

    2. Pielêgniarka/po³o¿na a praktyka zawodowa i nauka
      1. Obowi±zkiem pielêgniarki/po³o¿nej jest ci±g³e podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
      2. Pielêgniarce/po³o¿nej nie wolno wykonywaæ zleceñ lekarskich bez wyra¼nego polecenia na pi¶mie umo¿liwiaj±cego identyfikacjê lekarza i pacjenta z wyj±tkiem sytuacji nag³ych, stanowi±cych zagro¿enie ¿ycia pacjenta.
      3. Pielêgniarka/po³o¿na ma prawo dostêpu do informacji istotnych dla realizacji czynno¶ci zawodowych oraz zwi±zanych zarówno z bezpieczeñstwem osobistym pielêgniarki, jak i bezpieczeñstwem pacjenta.
      4. Pielêgniarka/po³o¿na ma obowi±zek dok³adnego dokumentowania swojej dzia³alno¶ci zawodowej i zabezpieczenia dokumentów.
      5. Przekazywanie przez pielêgniarkê/po³o¿n± informacji o stanie zdrowia pacjenta innym cz³onkom zespo³u terapeutycznego nie jest naruszeniem tajemnicy zawodowej.
      6. Pielêgniarka/po³o¿na ma prawo odmówiæ uczestnictwa w zabiegach i eksperymentach biomedycznych, które s± sprzeczne z uznawanymi przez ni± normami etycznymi.
      7. Pielêgniarka/po³o¿na zobowi±zana jest do dzia³alno¶ci na rzecz promocji zdrowia.
      8. Pielêgniarka/po³o¿na zorientowawszy siê, ¿e w postêpowaniu medycznym zosta³ pope³niony b³±d (zw³aszcza w przypadku b³êdu zagra¿aj±cego ¿yciu lub zdrowiu pacjenta), niezw³ocznie powinna powiadomiæ o tym odpowiednie osoby z zespo³u terapeutycznego.
      9. Pielêgniarka/po³o¿na powinna uczestniczyæ w dzia³alno¶ci krajowych i miêdzynarodowych organizacji pielêgniarskich/po³o¿niczych na rzecz ochrony zdrowia spo³eczeñstwa, przysparzaj±c tym samym presti¿u zawodowi.
      10. Pielêgniarka/po³o¿na wspó³uczestniczy w miarê swoich mo¿liwo¶ci w rozwoju badañ naukowych z zakresu pielêgniarstwa, po³o¿nictwa oraz edukacji swojej grupy zawodowej.
      11. Pielêgniarka/po³o¿na powinna ceniæ i szanowaæ swój zawód, chroniæ jego godno¶æ, a w pracy zawodowej powinna postêpowaæ tak, aby budziæ szacunek i zaufanie.
      12. Pielêgniarka/po³o¿na powinna powstrzymaæ siê od jakiegokolwiek dzia³ania, które mog³oby spowodowaæ z³± opiniê o zawodzie.
      13. Pielêgniarka/po³o¿na powinna otaczaæ szacunkiem historiê i tradycjê zawodu, dbaæ o pozytywny wizerunek zawodu.
      14. Pielêgniarka/po³o¿na chroni±c interesy zawodowe nie powinna wspó³pracowaæ z organizacjami maj±cymi cele sprzeczne z racjami zawodowymi i moralnymi.
      15. Pielêgniarka/po³o¿na powinna upowszechniaæ osi±gniêcia naukowo -badawcze zwi±zane z wykonywaniem zawodu poprzez wyst±pienia i publikacje. Publikacje te powinny byæ rzetelne i pozbawione znamion sensacji.

    3. Pielêgniarka/po³o¿na a samorz±d pielêgniarek i po³o¿nych
      1. Pielêgniarki/po³o¿ne powinny solidarnie wspieraæ dzia³alno¶æ swego samorz±du, którego zadaniem jest zapewnienie im nale¿ytej pozycji w spo³eczeñstwie.
      2. Pielêgniarka/po³o¿na jest obowi±zana do przestrzegania uchwa³ podjêtych przez uprawnione organy samorz±du zawodowego.
      3. Stosunki miêdzy cz³onkami samorz±du powinny opieraæ siê na wzajemnym szacunku, lojalno¶ci, kole¿eñstwie i solidarno¶ci zawodowej. Powinni oni dzieliæ siê swoimi do¶wiadczeniami i s³u¿yæ sobie pomoc±. Wzajemna ocena winna byæ sprawiedliwa, a krytykê nale¿y formu³owaæ w sposób bezstronny, przekazuj±c j± w pierwszej kolejno¶ci osobie zainteresowanej. W przypadku braku reakcji i powtarzaj±cych siê b³êdów pielêgniarka/po³o¿na powinna poinformowaæ w³a¶ciw± Okrêgow± Radê za po¶rednictwem w³a¶ciwej Okrêgowej Izby Pielêgniarek i Po³o¿nych.

    4. Pielêgniarka/po³o¿na a wspó³pracownicy
      1. Pielêgniarka/po³o¿na maj±ca wiêksze do¶wiadczenie zawodowe powinna przekazywaæ m³odszym kole¿ankom i kolegom swoj± wiedzê i umiejêtno¶ci zawodowe oraz wzorce kultury i poszanowania cz³owieka. Moralnym obowi±zkiem jest kszta³towanie poczucia odpowiedzialno¶ci za wykonywan± pracê, nawyku uczciwo¶ci, rzetelno¶ci, pracowito¶ci i dok³adno¶ci.
      2. Pielêgniarka/po³o¿na nie powinna dyskredytowaæ postêpowania innych wspó³pracowników zespo³u terapeutycznego, zw³aszcza w obecno¶ci osób trzecich.
      3. Pielêgniarka/po³o¿na nauczaj±ca zawodu powinna przekazywaæ s³uchaczom tak¿e zasady etyki zawodowej, czuwaj±c nad ich adaptacj± zawodow±.
      4. Nieuczciwa konkurencja pomiêdzy cz³onkami samorz±du jest szczególnie naganna.
      5. Pe³nieniu obowi±zków kierowniczych przez pielêgniarki/po³o¿ne powinno towarzyszyæ poczucie odpowiedzialno¶ci za rozwój zawodowy i naukowy podw³adnych.
      6. Pielêgniarka/po³o¿na jest wspó³odpowiedzialna za efekty procesu terapeutycznego oraz za podjête przez siebie dzia³ania wynikaj±ce z procesu pielêgnowania.

    5. Pielêgniarka/po³o¿na a zasady postêpowania wobec spo³eczeñstwa
      1. Pielêgniarka/po³o¿na zgodnie ze sw± wiedz± i kompetencjami powinna czynnie uczestniczyæ w zwalczaniu przejawów patologii spo³ecznej.
      2. Pielêgniarka/po³o¿na powinna braæ czynny udzia³ w ¿yciu spo³ecznym i w dzia³aniach na rzecz ochrony ¶rodowiska naturalnego, a tak¿e przeciwdzia³aæ praktykom uznanym przez naukê za bezwarto¶ciowe i szkodliwe dla zdrowia.

    6. Przepisy koñcowe
      1. W przypadkach nieprzewidzianych w Kodeksie Etyki Zawodowej Pielêgniarki i Po³o¿nej Rzeczypospolitej Polskiej pielêgniarka/po³o¿na powinna postêpowaæ zgodnie z zasadami sformu³owanymi w:
        1. ustawie o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej,
        2. orzecznictwie Naczelnego S±du Pielêgniarek i Po³o¿nych,
        3. uchwa³ach organów samorz±du pielêgniarek i po³o¿nych oraz zgodnie z zasadami dobrej praktyki i dobrym obyczajem.
      2. Wszelkie zmiany w Kodeksie mog± byæ dokonane jedynie przez Krajowy Zjazd Pielêgniarek i Po³o¿nych.
      3. Kodeks wchodzi w ¿ycie po uchwaleniu przez Krajowy Zjazd Pielêgniarek i Po³o¿nych.

Wyszukaj: