Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Apel
Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych
do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 6 czerwca 2016 r.

Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych apeluje o jak najszybsze podjêcie przez Rz±d RP dzia³añ zmierzaj±cych do poprawy warunków wykonywania zawodów pielêgniarki i po³o¿nej.

Pani Premier! Niejednokrotnie deklarowa³a Pani, ¿e poprawa sytuacji polskich pielêgniarek i po³o¿nych bêdzie priorytetem Rz±du RP i dawa³a wyraz swojemu oburzeniu, ¿e Pani poprzednicy dopu¶cili siê w tej kwestii tak wielkich zaniedbañ.

Sytuacja jest dramatyczna, a dalsze zwlekanie gwa³townie j± pogarsza. Ju¿ teraz mamy jeden z najni¿szych w Europie wska¼ników pielêgniarek przypadaj±cych na tysi±c mieszkañców. Je¶li nic siê nie zmieni, niebawem spadnie on poni¿ej 4 pielêgniarek na tysi±c mieszkañców, gdy ¶rednia europejska jest dwukrotnie wy¿sza. Co roku znacz±ca czê¶æ z ok. 5 tys. absolwentów studiów pielêgniarskich i po³o¿niczych nie podejmuje pracy w swoim zawodzie lub podejmuje j± w innym kraju. Mamy doskona³y system kszta³cenia, o nasze absolwentki zabiegaj± szpitale w ca³ej Europie, oferuj±c im godne wynagrodzenie za pracê w bezpiecznych warunkach. Dlaczego Polskê staæ na kszta³cenie kadr, a nie staæ na zatrzymanie ich w kraju? Czy gdyby polski przemys³ eksportowa³ swoje wysokiej jako¶ci produkty za darmo, rz±d tak¿e by utrzymywa³, ¿e to sprawa dyrektorów fabryk?

Polskie pielêgniarki i po³o¿ne chc± pracowaæ w kraju, tu opiekowaæ siê pacjentami, tu podnosiæ swoje kwalifikacje i tu zak³adaæ rodziny oraz wychowywaæ dzieci. Maj± do tego prawo, jednak sytuacja ekonomiczna niejednokrotnie zmusza je wyjazdu z Polski. Te, które mimo wszystko zostaj±, pracuj± coraz ciê¿ej. I coraz g³o¶niej mówi±, ¿e w obecnej sytuacji zagro¿one jest nie tylko ich zdrowie (s± przemêczone prac± po 300 godzin miesiêcznie, czêsto w wiêcej ni¿ jednym miejscu) i byt ekonomiczny (¶rednia p³aca brutto pielêgniarki wg GUS to 3.400 z³), ale tak¿e bezpieczeñstwo pacjentów, którymi opiekuje siê za ma³o pielêgniarek.

D³u¿sze zwlekanie z podjêciem niezbêdnych decyzji grozi odej¶ciem od ³ó¿ek pacjentów wiêkszo¶ci pielêgniarek i po³o¿nych. Nie z powodu strajków, ale przede wszystkim demografii - na emerytury przejdzie niebawem jedna trzecia zatrudnionych, pozosta³e zmieni± zawód lub wyjad±, bo nie podo³aj± nadmiarowi obowi±zków. Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych deklaruje daleko id±c± pomoc we wskazywaniu rozwi±zañ zabezpieczaj±cych spo³eczeñstwo polskie w ¶wiadczenia pielêgniarskie i po³o¿nicze.


Pani Premier! Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych oczekuje, ¿e ¶wiadoma tych zagro¿eñ zwo³a Pani w trybie pilnym posiedzenie Rady Ministrów RP, na którym zostan± podjête decyzje, które zatrzymaj± w zawodzie pielêgniarki i po³o¿ne pracuj±ce w Polsce oraz sk³oni± do powrotu pracuj±ce poza jej granicami.

Wiceprezes NRPiP
Sebastian Irzykowski

Prezes NRPiP
Zofia Ma³as

Wyszukaj: