Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

28 kwietnia 2016 r.


Komunikat

PACJENCI OCENILI WDRO¯ENIE I REALIZACJÊ PAKIETU ONKOLOGICZNEGO

Po roku od wej¶cia w ¿ycie pakietu onkologicznego mo¿emy jednoznacznie powiedzieæ, ¿e podstawowe za³o¿enia pakietu zosta³y realizowane, min. skróci³ siê czas oczekiwania na ¶wiadczenia z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego, wprowadzono szereg instrumentów i dzia³añ usprawniaj±cych trudny proces, przez który przechodz± pacjenci onkologiczni, lekarze, pielêgniarki oraz inni specjali¶ci.

1 stycznia 2015 by³ dla pacjentów onkologicznych dat± prze³omow±. Od tego momentu zaczê³y obowi±zywaæ zmiany, maj±ce ogromy wp³yw na system opieki zdrowotnej w Polsce, w szczególno¶ci dotycz±ce w³a¶nie pacjentów onkologicznych. - Swój udzia³ przy tworzeniu tych zmian, zwanych pakietem onkologicznym, mia³y tak¿e organizacje pacjenckie od lat postuluj±ce o zmianê sytuacji w polskiej onkologii. Trzy miesi±ce pó¼niej Fundacja Wygrajmy Zdrowie w partnerstwie z Federacj± Stowarzyszeñ "Amazonki" rozpoczê³a spo³eczny monitoring wdra¿ania i realizacji pakietu onkologicznego po to, by nie zapomniano o podmiotowo¶ci pacjenta onkologicznego w systemie. Dzi¶ prezentujemy raport wraz z rekomendacjami koniecznych zmian - komentuje Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie. Liczymy, ¿e spotkaj± siê one z zainteresowaniem szerokiego grona interesariuszy polskiego systemu ochrony zdrowia. Cieszy nas fakt, ¿e rekomendacje zosta³y przychylnie przyjête przez Ministerstwo Zdrowia i znalaz³y odzwierciedlenie w propozycjach zmian systemowych zapowiedzianych przez Resort.

Autorzy raportu "Spo³eczny monitoring wdra¿ania i realizacji pakietu onkologicznego", dr ekon. Ma³gorzata Ga³±zka-Sobotka, radca prawny Adam Twarowski, dr Filip Raciborski oraz Agnieszka D³utek razem z przedstawicielami organizacji pacjenckich poddali ocenie m.in. proces legislacyjny wdra¿ania pakietu onkologicznego, przeanalizowali dane statystyczne pochodz±ce z NFZ oraz MZ obrazuj±ce funkcjonowanie pakietu, uwarunkowania systemowe, opracowania i raporty zespo³ów monitoruj±cych powo³anych przy Ministerstwie Zdrowia, a tak¿e zebrali i zbadali opinie kluczowych grup odbiorców pakietu: pacjentów onkologicznych, organizacji pacjenckich, lekarzy onkologów, lekarzy POZ oraz pielêgniarek.

Wiêkszo¶æ analiz przeprowadzonych podczas trwania projektu prowadzi do wniosków:

  • podstawowe za³o¿enia pakietu s± realizowane;
  • skróci³ siê czas oczekiwania na ¶wiadczenia z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego;
  • wprowadzono szereg instrumentów i dzia³añ usprawniaj±cych (przynajmniej w zamy¶le) trudny proces, przez który przechodz± pacjenci onkologiczni, ich lekarze, pielêgniarki oraz inni specjali¶ci.

Pakiet onkologiczny nie jest oczywi¶cie pozbawiony wad i ograniczeñ m.in. dotycz±cych sposobu jego wdra¿aniu, braku wystarczaj±cych konsultacji i analiz przed przygotowaniem zmian ustawowych (szczegó³owe analizy znajd± Pañstwo w Raporcie). Bior±c pod uwagê wszelkie s³abo¶ci pakietu onkologicznego nale¿y jednoznacznie podkre¶liæ jego przydatno¶æ w procesie dalszego doskonalenia opieki onkologicznej w Polsce. Do¶wiadczenia zebrane w ci±gu tych kilkunastu miesiêcy s± impulsem do dalszych zmian, nawet bardzo gruntownych w organizacji i finansowaniu ¶wiadczeñ onkologicznych. S± jednak przede wszystkim szans± na wypracowanie ju¿ w bliskiej przysz³o¶ci optymalnych rozwi±zañ, na które licz± zarówno pacjenci onkologiczni, jak równie¿ przedstawiciele ¶rodowiska medycznego oraz organizatorzy ochrony zdrowia. Wysokie oceny pakietu onkologicznego w¶ród pacjentów ju¿ dzisiaj wskazuj± na zalety koordynacji i mog± byæ podstaw± do budowania rozwi±zañ dla innych dziedzin medycyny.

W¶ród rekomendacji zmian w pakiecie znalaz³y siê m.in.:

  • uproszczenie, uelastycznienie i pe³na informatyzacja karty DiLO;
  • umo¿liwienie wystawiania kart DiLO lekarzom ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
  • wprowadzenie do pakietu onkologicznego opieki paliatywnej i hospicyjnej;
  • usprawnienie systemu informacyjnego dotycz±cego pakietu onkologicznego w szczególno¶ci wobec pacjentów;
  • rozwiniêcie funkcji systemu informatycznego umo¿liwiaj±ce obs³ugê pacjentów pocz±wszy od wydania karty DiLO do zakoñczenia procesu leczenia, ale równie¿ daj±ce mo¿liwo¶æ dalszej obserwacji pacjenta;
  • umo¿liwienie korzystania z pakietu onkologicznego pacjentom z wieloma nowotworami;
  • w³±czenie do pakietu onkologicznego nowych jednostek chorobowych;
  • umo¿liwienie pacjentom zmiany o¶rodka prowadz±cego podczas procesu leczenia.

Raport jest zwieñczeniem projektu "Spo³eczny monitoring wdra¿ania i realizacji pakietu onkologicznego" trwaj±cego od marca 2015 roku do kwietnia 2016 roku, finansowanego z funduszy EOG, w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Celem projektu by³a obywatelska kontrola i monitoring sposobu urzeczywistnienia pakietu onkologicznego, wprowadzaj±cego kompleksowe zmiany w systemie opieki onkologicznej w Polsce po 1 stycznia 2015 r. Projekt zosta³ przeprowadzony przy udziale ponad 40 organizacji pacjenckich zrzeszonych w Obywatelskim Porozumieniu na rzecz Onkologii. Do wspó³pracy zaproszeni zostali ponadto specjali¶ci - lekarze onkolodzy, lekarze rodzinni, pielêgniarki oraz inni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, prawa, farmakoekonomiki, socjologii i psychologii.

Monitorowanie pakietu onkologicznego przebiega³o wielotorowo i objê³o obszar ca³ego kraju. Ocenie poddano jako¶æ wdro¿enia pakietu z perspektywy pacjentów, ¶rodowiska lekarskiego, pielêgniarskiego, organizacji dzia³aj±cych na rzecz pacjentów onkologicznych, a tak¿e czo³owych ekspertów ochrony zdrowia. Przeprowadzono ocenê prawn± wdro¿enia i realizacji pakietu, przeanalizowano skutki jego aplikacji w ujêciu statystycznym i w kontek¶cie uwarunkowañ systemowych. W ocenie koñcowej wziêto równie¿ pod uwagê wnioski Zespo³u do spraw pakietu onkologicznego powo³anego przez Ministra Zdrowia. Wa¿nym atrybutem omawianej regulacji by³ udzia³ organizacji pacjentkach w procesie jej opracowania (w szczególno¶ci Obywatelskie Porozumienie na Rzecz Onkologii). Po raz pierwszy w regulacjach dotycz±cych ochrony zdrowia uwzglêdniono g³os pacjentów i organizacji ich reprezentuj±cych.

Pe³na tre¶æ raportu: http://porozumieniedlaonkologii.pl/container/Raport_monitoring_web.pdf

Wiêcej informacji:
Fundacja Wygrajmy Zdrowie
tel. 22 658 23 61
fundacja@wygrajmyzdrowie.pl

Wyszukaj: