Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Centrum Inicjatyw Senioralnych
ul. Mickiewicza 9A, 60-833 Poznañ




Kilka tygodni temu, z inicjatywy Pani Prezydent Agnieszki Pachciarz, odby³o siê spotkanie w Urzêdzie Miasta na temat inicjatywy "Pude³ko ¯ycia". Na spotkaniu obecni byli pracownicy Urzêdu Miasta, przedstawiciele NFZ, pogotowia ratunkowego, Pani Katarzyna Wieczorkowska - Tobis Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii, oraz przedstawicielami Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Projekt "Pude³ko ¿ycia" skierowany jest do osób starszych, samotnych lub mieszkaj±cych samodzielnie z wyboru. Ma on na celu podniesienie poczucia bezpieczeñstwa osób starszych poprzez u³atwienie dostêpu s³u¿bom medycznym do najwa¿niejszych informacji o stanie zdrowia i osobach, które nale¿y poinformowaæ w nag³ych wypadkach (wiêcej szczegó³ów w za³±czeniu). Wszyscy uczestnicy spotkania podkre¶lili celowo¶æ akcji, dziel±c siê swoimi spostrze¿eniami zobowi±zuj±c siê do oceny przes³anej Karty Informacyjnej oraz konsultacji w ramach reprezentowanej instytucji. W toku spotkania pojawi³o siê pytanie o w³±czenie Pielêgniarek ¦rodowiskowych w projekt. Dlatego zwracam siê do Pañstwa z pro¶b± o w³±czenia siê w t± inicjatywê. Zachêcam do uwag i komentarzy co do poszczególnych pozycji w Karcie Informacyjnej ale tak¿e do Karty jako ca³o¶ci. Proponowanymi zadaniami dla pielêgniarek by³oby wype³nienie czê¶ci medycznej ankiety ale tak¿e pomoc w wype³nieniu czê¶ci drugiej.

Poni¿ej przesy³am tak¿e wstêpne uwagi do karty informacyjnej zg³oszone w czasie spotkania.

Karta :
  1. Karta zosta³a podzielona na 2 czê¶ci.
    Pierwsz± czê¶æ dotycz±c± stanu zdrowia i leków powinien wype³niæ lekarz lub pielêgniarka.
    Drug± dotycz±ca wa¿nych informacji, wype³niæ powinien pacjent samodzielnie, lub przy wsparciu pielêgniarki, pracownika socjalnego, rodziny.
    Przy podpisie powinna byæ umieszczona równie¿ aktualna data.
    - Proszê o uwagi, komentarze
  2. Czê¶æ Karty dotycz±c± stanu zdrowia i leków powinien wype³niæ lekarz lub potwierdziæ zgodno¶æ ze stanem rzeczywistym. Powsta³a sugestia wype³nienia karty przez pielêgniarkê.
    - Proszê o uwagi, komentarze
  3. Zaproponowano umieszczenie w karcie informacji o konieczno¶ci aktualizacji co 6 miesiêcy i/lub po ka¿dej zmianie leków lub ich dawkowania.
    - Proszê o uwagi, komentarze
  4. Zaproponowano umieszczenie informacji o konieczno¶ci wpisania wszystkich leków za¿ywanych przez pacjenta.
    - Proszê o uwagi, komentarze
  5. Zaproponowano umieszczenie pude³ka w lodówce, co jest standardowym rozwi±zaniem w innych miastach w Polsce.
    - Proszê o uwagi, komentarze (pojawi³y siê uwagi ze strony pogotowia)
    Kwestia umiejscowienia pude³ka w lodówce zostanie skonsultowana z seniorami na najbli¿szym spotkaniu Miejskiej Rady Seniorów.
  6. Zaproponowano zaanga¿owanie cz³onków rodziny, s±siadów (osób umieszczonych w karcie).
    - Proszê o uwagi, komentarze
  7. Dystrybucja
    Zaproponowano dystrybucjê Pude³ka przede wszystkim za po¶rednictwem lekarzy rodzinnych, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Informacji Miejskiej, Oddzia³ach MOPR przy wypisach ze szpitali. - Proszê o uwagi, komentarze

UWAGA !!! KOMENTARZE I UWAGI PROSIMY PRZESY£AÆ DO DNIA 03.08.2015R. NA ADRES INTERNETOWY OIPIP W POZNANIU: sekretariat@oipip-poznan.pl
Pude³ko/koperta ¿ycia

Projekt "Pude³ko ¿ycia" skierowany jest do osób starszych, samotnych lub mieszkaj±cych samodzielnie z wyboru. Ma on na celu podniesienie poczucia bezpieczeñstwa osób starszych poprzez u³atwienie dostêpu s³u¿bom medycznym do najwa¿niejszych informacji o stanie zdrowia i osobach, które nale¿y poinformowaæ w nag³ych wypadkach.

"Pude³ko ¿ycia" daje pewno¶æ, ¿e w razie sytuacji zagro¿enia zdrowia, ¿ycia, utraty przytomno¶ci ratownicy medyczni bêd± mogli dzia³aæ w oparciu o informacje o ogólnym stanie zdrowia osoby starszej. Pude³ko zawiera ankietê dotycz±c± stanu zdrowia, przyjmowanych leków i ich dawkowania, substancjach uczulaj±cych. Obok informacji o przebytych operacjach i zabiegach, pojawia siê tak¿e informacja komu przekazaæ klucz do domu, kogo zawiadomiæ w razie potrzeby lub kto ma siê zaopiekowaæ zwierzêtami domowymi. Dobrze jest tak¿e zamie¶ciæ ksero dowodu osobistego. Aby mieæ pewno¶æ co do wprowadzanych danych medycznych mo¿na tak± ankietê wype³niæ z lekarzem rodzinnym. Ankieta powinna byæ na bie¿±co aktualizowana - raz na rok lub przy ka¿dej zmianie leków lub sposobie ich dawkowania.

W zale¿no¶ci od miasta i gminy seniorzy otrzymuj± albo pude³ka, albo plastikowe koperty na zatrzask z naklejk± identyfikuj±c±, które umieszcza siê w lodówce na drzwiach (miejsce ³atwe do zlokalizowania w ka¿dym domu).

Tak± sam± naklejkê lub magnes umieszcza siê po zewnêtrznej stronie drzwi lodówki. Jest to sygna³ dla ratowników medycznych, ¿e tam znajd± wszelkie informacje, które mog± siê okazaæ niezbêdne w momencie ratowania zdrowia lub ¿ycia osoby samotnej, nieprzytomnej. Nag³e pogorszenie samopoczucia lub silny stres, czêsto uniemo¿liwiaj± przekazanie ratownikom kompletnych informacji, które mog³yby pomóc ratownikowi/ lekarzowi w podjêciu odpowiednich decyzji. Taka ankieta pozwala na szybk± orientacjê w stanie zdrowia, przyjmowanych lekach lub uczuleniach. Podawanie leków ju¿ za¿ytych lub takich, które uczulaj± mo¿e staæ siê bowiem dodatkowym zagro¿eniem dla zdrowia, a czêsto i ¿ycia. W przypadku wezwania ratownika medycznego i dalszego postêpowania, np. w szpitalu ka¿da minuta i ka¿da informacja jest niezwykle cenna.

Dystrybucja

Pude³ka mog³yby byæ dystrybuowane w Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Informacji Miejskiej, Miejskim O¶rodku Pomocy Rodzinie, Dziennych Domach Pomocy Spo³ecznej czy w Zak³adach Opieki Zdrowotnej.

Miasta, w których realizowany jest pomys³ pude³ek lub kopert ¿ycia:

£ód¼, Olsztyn, Sosnowiec, Lubliniec, Myszków, Czêstochowa, Ciechanów, Wejherowo, Gawrolin, Starogard Gdañski, Pu³awy, Lublin, Zamo¶æ, W³oc³awek, Grodzisk Wielkopolski, Warszawa-Mokotów.

SENIORZE
CZUJ SIÊ BEZPIECZNIE!
"Pude³ko ¯ycia" ma na celu u³atwienie niesienia pomocy w stanach zagro¿enia zdrowia i ¿ycia.

5 kroków przygotowania "Pude³ka ¯ycia"
  1. Przeczytaj uwa¿nie formularz i wype³nij go, w razie w±tpliwo¶ci skonsultuj siê z lekarzem pierwszego kontaktu;
  2. Wype³nij dok³adnie formularz drukowanymi literami;
  3. Formularz w³ó¿ do "Pude³ka ¯ycia";
  4. Naklej naklejkê znajduj±c± siê w pude³ku, po zewnêtrznej stronie drzwi swojej lodówki;
  5. Pude³ko dok³adnie zamknij, nastêpnie umie¶æ je w lodówce, w ³atwo dostêpnym miejscu (sugerowane miejsce: pó³ka na drzwiach lodówki)
Telefony alarmowe:
Policja- 997
Pogotowie Ratunkowe- 999
Stra¿ Po¿arna- 998
Stra¿ Miejska- 986

Organizator
Miasto Poznañ, Centrum Inicjatyw Senioralnych tel. 61 847 21 11
KARTA INFORMACYJNA "PUDE£KO ¯YCIA"

Wyszukaj: