Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

NOTATKA ZE SPOTKANIA W OIPiP W DNIU 30.01.2015r.
W dniu 30.01.2015r. w siedzibie Okrêgowej Izby Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu odby³o siê spotkanie, w którym na zaproszenie Przewodnicz±cej ORPiP udzia³ wziêli:
- Pani Krystyna Knasiecka - przedstawiciel WOW NFZ
- Pan Krzysztof Kordel - Prezes Okrêgowej Rady Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
- przedstawiciele podmiotów udzielaj±cych ¶wiadczeñ w zakresie nocno-¶wi±tecznej opieki zdrowotnej
- pielêgniarki i po³o¿ne ¶rodowiskowo-rodzinne.
Celem spotkania by³o ustalenie zasad wspó³pracy pomiêdzy ró¿nymi ¶wiadczeniodawcami w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej.

1. Podawanie antybiotyków zlecanych 2 x dziennie.
Porann± dawkê podaje pielegniarka ¶rodowiskowo-rodzinna, natomiast wieczorn± pielegniarka opieki nocno-¶wi±tecznej w odstêpie 12-godzin, niezale¿nie czy pacjentem jest dziecko czy osoba doros³a.

2. Dokumentowanie wykonanych ¶wiadczeñ w domu pacjenta.
Potwierdzenie wykonania np. podania leku w iniekcji nastêpuje na odwrocie skierowania poprzez wpisanie daty, godziny i z³o¿enie podpisu. W przypadku, gdy ¶wiadczenie realizuje wiêcej ni¿ jeden podmiot pojawia siê problem kto zabiera do dokumentacji zlecenie z potwierdzeniem wykonania: pielêgniarka ¶rodowiskowo-rodzinna czy pielegniarka opieki nocno-¶wi±tecznej. NFZ podczas kontroli ¿±da przed³o¿enia tego dokumentu. Zdaniem Pani K. Knasieckiej powinny byæ wystawione dwa druki zlecenia na zabiegi. Odmiennego zdania jest Prezes ORWIL. Wyst±pimy z zapytaniem do Dyrektora WOW NFZ z sugesti±, by po wykonaniu zabiegów zlecenie trafia³o do dokumentacji pacjenta znajduj±cej siê u lekarza rodzinnego lub zlecaj±cego.

3. Wypisywanie zleceñ przez lekarzy powinno byæ na oryginalnym druku bêd±cym za³±cznikiem do Zarz±dzenia Prezesa NFZ, a nie na przypadkowych kartkach (np. drukach reklamowych). Druk zlecenia jest dokumentem i powinien byæ wype³niony dok³adnie, z podaniem ilo¶ci dawek, czasu i miejsca podania.

4. Karta informacyjna leczenia szpitalnego nie pe³ni funkcji skierowania (zlecenia) na wykonanie zabiegu. Jest informacj± o stanie pacjenta, stosowanej terapii, itp. Je¿eli zalecone s± zabiegi po wypisie pacjenta, na ich wykonanie powinno byæ wydane skierowanie.

5. Realizacja zleceñ z prywatnego gabinetu lekarskiego nie mo¿e odbywaæ siê w ramach kontraktu z NFZ.

6. Je¿eli system e-WU¦ nie potwierdza uprawnieñ ¶wiadczeniobiorcy do ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych, a osoba taka potwierdza swoje uprawnienia na podstawie dokumentu Ubezpieczenia albo przez z³o¿enia o¶wiadczenia, wpis wa¿ny jest przez 3 miesi±ce i nie nale¿y ¶wiadczeniobiorcy usuwaæ z listy.

7. Przedstawiciele organizatorów opieki nocno-¶wi±tecznej sugerowali zbyt du¿± liczbê zabiegów do wykonania w terenie po godz. 18.00. Warunki kontraktowania okre¶laj±, ¿e na 50 tys. ¶wiadczeniobiorców powinna byæ zatrudniona minimum 1 pielêgniarka, a od podmiotu zale¿y czy dotrudni wiêcej gdy jest taka potrzeba. Umowa z NFZ nie ogranicza liczy zatrudnionych.

8. Problemem s± kroplowe wlewy do¿ylne zlecane do wykonania w domu pacjenta, gdzie pielêgniarka powinna byæ obecna przez ca³y czas podawania p³ynu (najczê¶ciej 1,5 -2 godz.).

9. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa zdarza siê, ¿e do domu pacjenta przychodni pielegniarka opieki nocno-¶wi±tecznej wraz z kierowc±. W takim przypadku osoba nie udzielaj±ca ¶wiadczeñ powinna pozostaæ w innym pomieszczeniu (np. przedpokoju). Nale¿y bezwzglêdnie przestrzegaæ prawa pacjenta do poszanowania jego intymno¶ci i godno¶ci.

10. Pobieranie materia³u biologicznego do badañ (np. krwi) w domu pacjenta i jego transport do laboratorium bêdzie przedmiotem do dalszych rozmów i dzia³añ. Najlepszym rozwi±zaniem wydaje siê byæ pobieranie przez diagnostów laboratoryjnych, którzy czyni± to w punktach pobrañ maj±c pe³ne zabezpieczenie do transportu tego materia³u, zgodnie z przyjêtymi standardami.

Przewodnicz±ca ORPiP w Poznaniu
Teresa Kruczkowska

Wyszukaj: